Her er alle de teknologier, som de danske kommuner har på radaren

Få overblikket over de nye teknologier, som de danske kommuner enten kan tage i brug øjeblikkeligt eller stadigvæk bør se an.

Artikel top billede

Cloud-løsninger, robot-teknologi, sensorer og skærme til selvbetjening.

Det er nogle af de teknologier, som er klar til brug i de danske kommuner.

Til gengæld kan man ude i kommunerne med fordel sætte foden på bremse,n når det eksempelvis gælder projekter med det ellers så hypede metavers.

Det fremgår af Kommunernes Landsforenings (KL) og Kombits årlige teknologiradar, der er udviklet i samarbejde med forskere fra DTU, og som indekserer teknologier i forhold til deres modenhed.

Klar til brug

Teknologiradararen inddeler teknologien i forskellige kategorier. 'Klar', 'afprøv', 'hold øje' og 'afvent'.

Under kategorien 'klar', finder vi følgende teknologier:

- Robotic Proces Automation.

- Sensorer.

- Cloud.

- Sociale teknologier.

- Skærme og selvbetjening.

- Apps.

- Videoløsninger.

Klar til afprøvning

Længere ude på radaren i kategorien 'afprøv', finder vi de teknologier, som stadigvæk er grønne, men alligevel så tilpas modne, at de kan afprøves.

Her er listen noget længere, og den består af følgende teknologier:

- Droner.

- 3D-print.

- Virtual reality.

- Machine learning.

- Chatbots.

- Virtuelle digitale assistenter.

- IoT.

- Process mining.

- Deep learning.

- Wearables/tracking.

- Fysiske robotter.

- Augmented reality.

- Natural Language processing.

Fjern foden fra speederen her

Under den kategori, der hedder 'hold øje', finder vi følgende teknologier, som kendetegnet ved at selvom de er relativt langt fra at være modne, så er de ifølge KL alligevel stadigvæk værd at holde et vågent øje med.

Det gælder:

- Edge computing.

- Blockchain.

- Digital trin.

Samtidig identificerer KL også Metaverset og Autonome køretøjer som teknologier, hvor det er klogt at trykke på bremsen.

Det er på trods af, at netop autonome køretøjer i perioder har været teste i flere kommuner. Eksempelvis har blandt andet Aalborg Kommune, Københavns Kommune og Albertslund eksperimenteret med førerløse busser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen