Her er alle de teknologier, som de danske kommuner har på radaren

Få overblikket over de nye teknologier, som de danske kommuner enten kan tage i brug øjeblikkeligt eller stadigvæk bør se an.

Artikel top billede

Cloud-løsninger, robot-teknologi, sensorer og skærme til selvbetjening.

Det er nogle af de teknologier, som er klar til brug i de danske kommuner.

Til gengæld kan man ude i kommunerne med fordel sætte foden på bremse,n når det eksempelvis gælder projekter med det ellers så hypede metavers.

Det fremgår af Kommunernes Landsforenings (KL) og Kombits årlige teknologiradar, der er udviklet i samarbejde med forskere fra DTU, og som indekserer teknologier i forhold til deres modenhed.

Klar til brug

Teknologiradararen inddeler teknologien i forskellige kategorier. 'Klar', 'afprøv', 'hold øje' og 'afvent'.

Under kategorien 'klar', finder vi følgende teknologier:

- Robotic Proces Automation.

- Sensorer.

- Cloud.

- Sociale teknologier.

- Skærme og selvbetjening.

- Apps.

- Videoløsninger.

Klar til afprøvning

Længere ude på radaren i kategorien 'afprøv', finder vi de teknologier, som stadigvæk er grønne, men alligevel så tilpas modne, at de kan afprøves.

Her er listen noget længere, og den består af følgende teknologier:

- Droner.

- 3D-print.

- Virtual reality.

- Machine learning.

- Chatbots.

- Virtuelle digitale assistenter.

- IoT.

- Process mining.

- Deep learning.

- Wearables/tracking.

- Fysiske robotter.

- Augmented reality.

- Natural Language processing.

Fjern foden fra speederen her

Under den kategori, der hedder 'hold øje', finder vi følgende teknologier, som kendetegnet ved at selvom de er relativt langt fra at være modne, så er de ifølge KL alligevel stadigvæk værd at holde et vågent øje med.

Det gælder:

- Edge computing.

- Blockchain.

- Digital trin.

Samtidig identificerer KL også Metaverset og Autonome køretøjer som teknologier, hvor det er klogt at trykke på bremsen.

Det er på trods af, at netop autonome køretøjer i perioder har været teste i flere kommuner. Eksempelvis har blandt andet Aalborg Kommune, Københavns Kommune og Albertslund eksperimenteret med førerløse busser.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg