Her er alle de teknologier, som de danske kommuner har på radaren

Få overblikket over de nye teknologier, som de danske kommuner enten kan tage i brug øjeblikkeligt eller stadigvæk bør se an.

Artikel top billede

Cloud-løsninger, robot-teknologi, sensorer og skærme til selvbetjening.

Det er nogle af de teknologier, som er klar til brug i de danske kommuner.

Til gengæld kan man ude i kommunerne med fordel sætte foden på bremse,n når det eksempelvis gælder projekter med det ellers så hypede metavers.

Det fremgår af Kommunernes Landsforenings (KL) og Kombits årlige teknologiradar, der er udviklet i samarbejde med forskere fra DTU, og som indekserer teknologier i forhold til deres modenhed.

Klar til brug

Teknologiradararen inddeler teknologien i forskellige kategorier. 'Klar', 'afprøv', 'hold øje' og 'afvent'.

Under kategorien 'klar', finder vi følgende teknologier:

- Robotic Proces Automation.

- Sensorer.

- Cloud.

- Sociale teknologier.

- Skærme og selvbetjening.

- Apps.

- Videoløsninger.

Klar til afprøvning

Længere ude på radaren i kategorien 'afprøv', finder vi de teknologier, som stadigvæk er grønne, men alligevel så tilpas modne, at de kan afprøves.

Her er listen noget længere, og den består af følgende teknologier:

- Droner.

- 3D-print.

- Virtual reality.

- Machine learning.

- Chatbots.

- Virtuelle digitale assistenter.

- IoT.

- Process mining.

- Deep learning.

- Wearables/tracking.

- Fysiske robotter.

- Augmented reality.

- Natural Language processing.

Fjern foden fra speederen her

Under den kategori, der hedder 'hold øje', finder vi følgende teknologier, som kendetegnet ved at selvom de er relativt langt fra at være modne, så er de ifølge KL alligevel stadigvæk værd at holde et vågent øje med.

Det gælder:

- Edge computing.

- Blockchain.

- Digital trin.

Samtidig identificerer KL også Metaverset og Autonome køretøjer som teknologier, hvor det er klogt at trykke på bremsen.

Det er på trods af, at netop autonome køretøjer i perioder har været teste i flere kommuner. Eksempelvis har blandt andet Aalborg Kommune, Københavns Kommune og Albertslund eksperimenteret med førerløse busser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S