Her er alle de teknologier, som de danske kommuner har på radaren

Få overblikket over de nye teknologier, som de danske kommuner enten kan tage i brug øjeblikkeligt eller stadigvæk bør se an.

Artikel top billede

Cloud-løsninger, robot-teknologi, sensorer og skærme til selvbetjening.

Det er nogle af de teknologier, som er klar til brug i de danske kommuner.

Til gengæld kan man ude i kommunerne med fordel sætte foden på bremse,n når det eksempelvis gælder projekter med det ellers så hypede metavers.

Det fremgår af Kommunernes Landsforenings (KL) og Kombits årlige teknologiradar, der er udviklet i samarbejde med forskere fra DTU, og som indekserer teknologier i forhold til deres modenhed.

Klar til brug

Teknologiradararen inddeler teknologien i forskellige kategorier. 'Klar', 'afprøv', 'hold øje' og 'afvent'.

Under kategorien 'klar', finder vi følgende teknologier:

- Robotic Proces Automation.

- Sensorer.

- Cloud.

- Sociale teknologier.

- Skærme og selvbetjening.

- Apps.

- Videoløsninger.

Klar til afprøvning

Længere ude på radaren i kategorien 'afprøv', finder vi de teknologier, som stadigvæk er grønne, men alligevel så tilpas modne, at de kan afprøves.

Her er listen noget længere, og den består af følgende teknologier:

- Droner.

- 3D-print.

- Virtual reality.

- Machine learning.

- Chatbots.

- Virtuelle digitale assistenter.

- IoT.

- Process mining.

- Deep learning.

- Wearables/tracking.

- Fysiske robotter.

- Augmented reality.

- Natural Language processing.

Fjern foden fra speederen her

Under den kategori, der hedder 'hold øje', finder vi følgende teknologier, som kendetegnet ved at selvom de er relativt langt fra at være modne, så er de ifølge KL alligevel stadigvæk værd at holde et vågent øje med.

Det gælder:

- Edge computing.

- Blockchain.

- Digital trin.

Samtidig identificerer KL også Metaverset og Autonome køretøjer som teknologier, hvor det er klogt at trykke på bremsen.

Det er på trods af, at netop autonome køretøjer i perioder har været teste i flere kommuner. Eksempelvis har blandt andet Aalborg Kommune, Københavns Kommune og Albertslund eksperimenteret med førerløse busser.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS