Disse lovforslag vil digitaliseringsminister Marie Bjerre fremsætte i dette folketingsår

Digitaliseringsminister Marie Bjerre (V) kommer til at stå for to af de i alt 79 lovforslag, regeringen vil fremsætte i dette folketingsår. Hun skal samtidig også stå for en af de 11 redegørelser, der skal finde sted.

Artikel top billede

(Foto: Qëndrim Fazliu)

Den nye SVM-regering planlægger at fremsætte 79 lovforslag i dette folketingsår.

To af disse vil Danmarks første digitaliseringsminister, Marie Bjerre (V), fremsætte.

Ud over de to lovforslag, vil den nye minister også stå for en af de 11 redegørelser, Folketinget har på programmet.

Det drejer sig om en redegørelse om Danmarks digitale vækst 2023.

Det fremgår af regeringens lovkatalog, som er blevet offentliggjort på Statsministeriets hjemmeside.

To lovforslag og en enkelt redegørelse

Det drejer sig specifikt om ’Lov om fravigelse fra obligatorisk digital selvbetjening’.

Lovforslaget har ifølge lovkataloget til formål at give borgere, som er fritaget for Digital Post, en bedre mulighed for at fravige krav om obligatorisk digital selvbetjening.

Lovforslaget er en opfølgning på regeringsgrundlaget ”Ansvar for Danmark” fra december 2022.

Det andet lovforslag er ’Ændring af lov om videreanvendelse af den offentlige sektors informationer (Indskrænkninger af lovens anvendelsesområde,” lyder det i kataloget.

Dette lovforslag har til formål at "tilrette anvendelsesområdet for lov om videreanvendelse af den offentlige sektors informationer for at undgå overlap med den kommende Datastyringsforordning," lyder det.

Lovforslaget skal implementere dele af EU’s regler om åbne data og videreanvendelse af den offentlige sektors informationer (åbne data-direktivet), som er en revision af EU’s direktiver om videreanvendelse af den offentlige sektors informationer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Driftssikker SCCM-specialist til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job