Disse lovforslag vil digitaliseringsminister Marie Bjerre fremsætte i dette folketingsår

Digitaliseringsminister Marie Bjerre (V) kommer til at stå for to af de i alt 79 lovforslag, regeringen vil fremsætte i dette folketingsår. Hun skal samtidig også stå for en af de 11 redegørelser, der skal finde sted.

Artikel top billede

(Foto: Qëndrim Fazliu)

Den nye SVM-regering planlægger at fremsætte 79 lovforslag i dette folketingsår.

To af disse vil Danmarks første digitaliseringsminister, Marie Bjerre (V), fremsætte.

Ud over de to lovforslag, vil den nye minister også stå for en af de 11 redegørelser, Folketinget har på programmet.

Det drejer sig om en redegørelse om Danmarks digitale vækst 2023.

Det fremgår af regeringens lovkatalog, som er blevet offentliggjort på Statsministeriets hjemmeside.

To lovforslag og en enkelt redegørelse

Det drejer sig specifikt om ’Lov om fravigelse fra obligatorisk digital selvbetjening’.

Lovforslaget har ifølge lovkataloget til formål at give borgere, som er fritaget for Digital Post, en bedre mulighed for at fravige krav om obligatorisk digital selvbetjening.

Lovforslaget er en opfølgning på regeringsgrundlaget ”Ansvar for Danmark” fra december 2022.

Det andet lovforslag er ’Ændring af lov om videreanvendelse af den offentlige sektors informationer (Indskrænkninger af lovens anvendelsesområde,” lyder det i kataloget.

Dette lovforslag har til formål at "tilrette anvendelsesområdet for lov om videreanvendelse af den offentlige sektors informationer for at undgå overlap med den kommende Datastyringsforordning," lyder det.

Lovforslaget skal implementere dele af EU’s regler om åbne data og videreanvendelse af den offentlige sektors informationer (åbne data-direktivet), som er en revision af EU’s direktiver om videreanvendelse af den offentlige sektors informationer.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos