Twitters omsætning og indtjening styrtdykker: Er faldet med 40 procent

Twitters omsætning styrtdykker i kølvandet på Elon Musks overtagelse af selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Brett Jordan/Unsplash)

Twitters omsætning og indtjening er dykket brat i kølvandet på Elon Musks overtagelse i selskabet.

Elon Musk indledte straks efter sin overtagelse af selskabet i slutningen af oktober en kontant og omfattende genoprettelses-proces, der blandt andet førte til opsigelse af en lang række medarbejdere.

Usikkerheden forbundet hermed fik en lang række annoncører til at trække sig fra Twitter.

Og det fik omgående konsekvenser for selskabets omsætning og den heraf afledte indtjening.

Nedgangen slog for alvor igennem i december, hvor nye tal viser, at både omsætning og indtjening med et fald på 40 procent blev næsten halveret i december sammenlignet med samme måned et år tidligere.

Ifølge Reuters er 70 af Twitters 100 største annoncører fra tiden før Elon Musk stoppet med at købe annoncer - herunder Heinz og Nestlé.

Samtidig har færre brugere end forventet købt ind på Twitters nye betalings-service, Twitter Blue.

Elon Musk skriver på Twitter, at de seneste tre måneder har været ‘ekstremt hårde, da jeg var nødt til frelse Twitter fra konkurs samtidig med, at jeg udførte vigtige Tesla og SpaceX-pligter.’

“Jeg ønsker ikke den smerte for nogen som helst,” skriver han.

Elon Musk skriver, at Twitter fortsat står overfor visse udfordringer, men at selskabet er godt på vej til breakeven.

“Offentlighedens opbakning vil blive værdsat meget,” skriver han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura