Tiden er ved at løbe fra Amazons og Microsofts tale-assistenter: Dumme som en dør

Amazons og Microsofts kæmpe-satsninger på taleassistenterne Alexa og Cortane har slet ikke båret den ønskede frugt og har ikke udviklet sig til det forventede. Hvad gik galt?

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Der var engang, hvor de store amerikanske tech-selskaber alle satsede stort på tale-assistenter. Apple havde Siri, Google havde Assistant, Microsoft havde Cortana og Amazon havde Alexa.

De små bots kunne bruges til mange sjove ting ude i stuerne, og historierne var mange om de små samtaler, som brugerne havde med de venlige tale-assistenter med de behagelige stemmer som man kunne beordre til forskellige ting.

Men ikke alle tror længere på tale-assistenernes fremtid.

I hvert fald har Amazon i den seneste tid skåret voldsomt ned for det team, der står for udviklingen af Alexa.

Fokus hos Amazon har ifølge Financial Times med ny CEO Andy Jassy ved roret ændret sig fra tidligere tiders såkaldte ’grow grow grow’-tilgang til nu at være fokuseret på at tjene penge alle steder, hvor det kan lade sig gøre.

Det har ført til ‘omfattende fyringer’ i Amazons Alexa-team, som har haft svær ved at udvikle løsninger, som kan bidrage direkte til selskabets bundlinie.

Samtidig har Alexa blandt brugerne mest været en slags ‘glorificeret clock-radio,’ skriver avisen.

Amazon meddeler dog til avisen, at selskabet fortsat tror på Alexa og at brugerne fortsat strømmer til løsningen, som ifølge selskabet anvendes i hvert femte amerikanske hjem.

Det er imidlertid svært at måle den direkte økonomiske effekt af denne dominans i stuerne.

Amazon missede helt smartphone-boomet for 15 år siden, og satsningen med Alexa for 10 år var et forsøg på at definere og opbygge et nyt økosystem af stemme-styrede apps, som Amazon kalder for ‘skills.’

Dem findes der i dag mere end 130.000 af i Amazons online store. For Amazon er problemet, at disse apps som udgangspunkt er gratis. Desuden har brugerne svært ved at finde, hvad de søger efter, i den store butik.

Ifølge Financial Times er stemningen også skiftet hos Microsoft.

Her sagde topchef Satya Nadella i 2016, at ‘bots er de nye apps.’ Men i dag siger han, at tale-assistenterne inklusive Cortana ikke levede op til hypen.

“De var alle dumme som en dør. Hverken Cortana, Alexa, Siri eller Google Assistant virker ordentligt. Vi havde et produkt, som var udset til at blive ‘front-end’ for en masse information, men som ikke fungerede,” siger han til avisen.

Microsoft har netop investeret massivt i selskabet OpenAI, som står bag ChatGPT, der målt på brugere er den nok hurtigst voksende it-løsning til dato.

Selskabet vil indarbejde ChatGPT i sin søgemaskine Bing, som med AI’en ombord står til at kunne blive en seriøs udfordrer til Googles totale dominans på søgemarkedet.

Den fordel har Amazon ikke.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S