Storbritannien vil lempe regler for internationale data-overførsler: På vej med nye regler

Storbritannien på vej med kraftig opdatering af reglerne for internationale dataoverførsler.

Artikel top billede

Storbritannien vil lemple sine regler for dataoverførsler ind og ud af landet i et forsøg på at forsimple en række af de love og regler, som findes i dag.

Storbritannien følger i dag GDPR-regelsættet, men har længe ønsket at formulere sine egne regler for dataoverførsler.

Målet er, at de skal være simplere og nemmere at følge. Blandt andet vil briterne ændre i reglerne, så antallet af cookie-popups, som brugerne præsenteres for, begrænses kraftigt.

Storbritannien vil også udvide rammerne for, hvornår og til hvad virksomhederne kan anvende brugeres data uden forudgående samtykke.

Det hele skal imidlertid formuleres i en balancegang, da det er afgørende, at de nye regler kan accepteres af EU.

Storbritannien har været i gang med arbejdet i et stykke tid og har været i tæt dialog med det britiske erhvervsliv og forskellige brancheorganisationer om de nye regler.

Teknologi-minister Michaell Donelan meddeler, at det kommende britiske regelsæt vil være ‘nemmere at forstå og nemmere at overholde, og det vil udnytte fordelene ved de mange muligheder i post-brexit Britannien.”

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect