Storbritannien vil lempe regler for internationale data-overførsler: På vej med nye regler

Storbritannien på vej med kraftig opdatering af reglerne for internationale dataoverførsler.

Artikel top billede

Storbritannien vil lemple sine regler for dataoverførsler ind og ud af landet i et forsøg på at forsimple en række af de love og regler, som findes i dag.

Storbritannien følger i dag GDPR-regelsættet, men har længe ønsket at formulere sine egne regler for dataoverførsler.

Målet er, at de skal være simplere og nemmere at følge. Blandt andet vil briterne ændre i reglerne, så antallet af cookie-popups, som brugerne præsenteres for, begrænses kraftigt.

Storbritannien vil også udvide rammerne for, hvornår og til hvad virksomhederne kan anvende brugeres data uden forudgående samtykke.

Det hele skal imidlertid formuleres i en balancegang, da det er afgørende, at de nye regler kan accepteres af EU.

Storbritannien har været i gang med arbejdet i et stykke tid og har været i tæt dialog med det britiske erhvervsliv og forskellige brancheorganisationer om de nye regler.

Teknologi-minister Michaell Donelan meddeler, at det kommende britiske regelsæt vil være ‘nemmere at forstå og nemmere at overholde, og det vil udnytte fordelene ved de mange muligheder i post-brexit Britannien.”

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S