Storbritannien vil lempe regler for internationale data-overførsler: På vej med nye regler

Storbritannien på vej med kraftig opdatering af reglerne for internationale dataoverførsler.

Artikel top billede

Storbritannien vil lemple sine regler for dataoverførsler ind og ud af landet i et forsøg på at forsimple en række af de love og regler, som findes i dag.

Storbritannien følger i dag GDPR-regelsættet, men har længe ønsket at formulere sine egne regler for dataoverførsler.

Målet er, at de skal være simplere og nemmere at følge. Blandt andet vil briterne ændre i reglerne, så antallet af cookie-popups, som brugerne præsenteres for, begrænses kraftigt.

Storbritannien vil også udvide rammerne for, hvornår og til hvad virksomhederne kan anvende brugeres data uden forudgående samtykke.

Det hele skal imidlertid formuleres i en balancegang, da det er afgørende, at de nye regler kan accepteres af EU.

Storbritannien har været i gang med arbejdet i et stykke tid og har været i tæt dialog med det britiske erhvervsliv og forskellige brancheorganisationer om de nye regler.

Teknologi-minister Michaell Donelan meddeler, at det kommende britiske regelsæt vil være ‘nemmere at forstå og nemmere at overholde, og det vil udnytte fordelene ved de mange muligheder i post-brexit Britannien.”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S