Danske skoleelever ramt af kæmpe nedbrud: Se alle de ramte systemer her

Intet mindre end 37 tjenester hos Styrelsen hos IT og Læring har været nede det meste onsdagen. Det har ramt skolelever og studerende over hele landet.

Artikel top billede

37 it-systemer hos Styrelsen hos IT og Læring har siden onsdag formiddag været ramt af et omfattende it-nedbrud.

Det har blandt andet ramt Unilogin, som bruges af danske skole- og gymnasier samt universitetsstuderende.

Blandt de systemer som har været ramt er også Aula, der bruges af mere end to millioner danske skoleelever, forældre og lærere.

Det fremgår af Styrelsen hos IT og Læring, at nedbruddet skyldes et strømnedbrud, hvilket også er årsagen til at en række statslige hjemmesider onsdag blev lagt ned.

Nedbruddet har stået siden før klokken 11 i formiddag, og Styrelsen hos IT og læring oplyser nu, at strømforsyningen er normaliseret.

“Der arbejdes på at starte alle systemer op igen. Start af systemerne foregår kontrolleret og ét system ad gangen,” lyder det på styrelsens hjemmeside.

Se de ramte tjenester her:

Følgende systemer har været ramt af nedbruddet

Unilogin login – Nede
Infrastruktur – Nede
Brugeroversigt.stil.dk – Nede
Elevadministration.stil.dk – Nede
Unilogin brugeradministration – Nede
Elevadgang.unilogin.dk – Nede
Optagelse.dk – Nede
Eksamensdatabasen – Nede
Karakterdatabasen – Nede
Nationale test – Nede
Folkeskolens prøver STIL – Nede
Folkeskolens prøver STUK – Nede
Netprøver.dk – Nede
Prøvebanken.dk – Nede
Andre test – Nede
Voksenuddannelse.dk – Nede
Elevdatabasen – Nede
Integrationsplatformen – Nede
emu – Nede
emu-respons – Nede
Institutions- og dagtilbudsregisteret – Nede
Lærepladsen.dk – Nede
Materialeplatformen – Nede
Min Kompetencemappe – Nede
Mine Realkompetencer – Nede
Statistik og trivselsundersøgelser – Nede
Tilslutning.stil.dk – Nede
Ungedatabasen – Nede
viden.stil.dk – Nede
Regnskabsportalen – Nede
Tilsynsportalen – Nede
INDB – Nede
CØSA – Nede
Brevportalen – Nede
Uddannelsesadministration.dk – Nede
FagNavision – Nede

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S