Fejl i el-installation sender statsministeriets hjemmeside i sort

En række statslige hjemmesider blev onsdag ramt af et nedbrud. Frygten for et cyberangreb kunne dog afblæses, da det viste sig at være en fejl i en el-installation.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

“Serveren svarer ikke.”

Hvis du i løbet af de seneste timer har forsøgt at besøge statsministeriets hjemmeside er du formodentligt blevet mødt af denne fejlmeddelelse.

For onsdag har en række statslige hjemmesider været ramt af et nedbrud, der skyldes en fejl i en elinstallation.

Det oplyser Statens IT til TV2 Nyhederne.

Afviser cyberangreb

Her har blandt andet Statsministeriet og Undervisningsministeriets hjemmesider været ramt af nedbruddet ligesom, at det også har ramt mailsystemerne flere steder i staten, hvor nogle medarbejdere har oplevet problemer med at få adgang til deres e-mail, oplyser Line Hoff Jensen Teameder hos Statens IT til TV2.

Nedbruddet kommer efter en periode, hvor en lang række af offentlige institutioner som eksempelvis Rigshospitalet, Københavns Universitet og Politiet har fået lagt deres hjemmesider ned af ramt af overbelastningsangreb.

Statens IT understreger i dog over for TV2, at nedbruddet ikke skyldes et hackerangreb, men at der altså er tale om et mere udramatisk problem, som i øjeblikket forsøges udbedret af elektriker.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job