Fejl i el-installation sender statsministeriets hjemmeside i sort

En række statslige hjemmesider blev onsdag ramt af et nedbrud. Frygten for et cyberangreb kunne dog afblæses, da det viste sig at være en fejl i en el-installation.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

“Serveren svarer ikke.”

Hvis du i løbet af de seneste timer har forsøgt at besøge statsministeriets hjemmeside er du formodentligt blevet mødt af denne fejlmeddelelse.

For onsdag har en række statslige hjemmesider været ramt af et nedbrud, der skyldes en fejl i en elinstallation.

Det oplyser Statens IT til TV2 Nyhederne.

Afviser cyberangreb

Her har blandt andet Statsministeriet og Undervisningsministeriets hjemmesider været ramt af nedbruddet ligesom, at det også har ramt mailsystemerne flere steder i staten, hvor nogle medarbejdere har oplevet problemer med at få adgang til deres e-mail, oplyser Line Hoff Jensen Teameder hos Statens IT til TV2.

Nedbruddet kommer efter en periode, hvor en lang række af offentlige institutioner som eksempelvis Rigshospitalet, Københavns Universitet og Politiet har fået lagt deres hjemmesider ned af ramt af overbelastningsangreb.

Statens IT understreger i dog over for TV2, at nedbruddet ikke skyldes et hackerangreb, men at der altså er tale om et mere udramatisk problem, som i øjeblikket forsøges udbedret af elektriker.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job