Nu lander årsopgørelsen: Skats hjemmeside halter under massivt pres

Fra i dag kan danskerne smugkigge på årsopgørelsen, men den massive trafik har hjemmesidens køsystem til at bukke under.

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Skats hjemmeside er under massivt pres.

Fredag morgen flokkes tusindvis af danskerne nemlig til websitet, da årsopgørelsen for 2022 snart lander.

Presset ser ud til at være for meget for sitet, da skat.dk bøvler med tekniske problemer, der gør, at man mister sin plads i køen.

"Du kan ikke logge på TastSelv lige nu. Vi beklager og retter fejlen hurtigst muligt. Forlad køen, og log på igen senere," lyder beskeden på skat.dk.

Inden køen blev sat på pause, lød det, at små 40.000 danskere var i kø til hjemmesiden.

Årsopgørelsen for 2022 er på trapperne, og det er noget, der årligt får danskerne til tasterne.

Skat skriver selv, at årsopgørelsen lander mandag 13. marts, men hvis traditionen gentager sig, åbnes der allerede for sluserne i dag fredag.

Opgørelsen plejer at lande allerede fredagen inden den officielt udmeldte dato.

Derved satser de tusindvis af danskere på, at de kan gå ind og få fingrene i opgørelsen netop nu - hvor man blandt andet bliver klogere på, om man får penge tilbage i skat, eller om man skylder skattevæsenet penge.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos