Nu lander årsopgørelsen: Skats hjemmeside halter under massivt pres

Fra i dag kan danskerne smugkigge på årsopgørelsen, men den massive trafik har hjemmesidens køsystem til at bukke under.

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Skats hjemmeside er under massivt pres.

Fredag morgen flokkes tusindvis af danskerne nemlig til websitet, da årsopgørelsen for 2022 snart lander.

Presset ser ud til at være for meget for sitet, da skat.dk bøvler med tekniske problemer, der gør, at man mister sin plads i køen.

"Du kan ikke logge på TastSelv lige nu. Vi beklager og retter fejlen hurtigst muligt. Forlad køen, og log på igen senere," lyder beskeden på skat.dk.

Inden køen blev sat på pause, lød det, at små 40.000 danskere var i kø til hjemmesiden.

Årsopgørelsen for 2022 er på trapperne, og det er noget, der årligt får danskerne til tasterne.

Skat skriver selv, at årsopgørelsen lander mandag 13. marts, men hvis traditionen gentager sig, åbnes der allerede for sluserne i dag fredag.

Opgørelsen plejer at lande allerede fredagen inden den officielt udmeldte dato.

Derved satser de tusindvis af danskere på, at de kan gå ind og få fingrene i opgørelsen netop nu - hvor man blandt andet bliver klogere på, om man får penge tilbage i skat, eller om man skylder skattevæsenet penge.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect