Nu lander årsopgørelsen: Skats hjemmeside halter under massivt pres

Fra i dag kan danskerne smugkigge på årsopgørelsen, men den massive trafik har hjemmesidens køsystem til at bukke under.

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Skats hjemmeside er under massivt pres.

Fredag morgen flokkes tusindvis af danskerne nemlig til websitet, da årsopgørelsen for 2022 snart lander.

Presset ser ud til at være for meget for sitet, da skat.dk bøvler med tekniske problemer, der gør, at man mister sin plads i køen.

"Du kan ikke logge på TastSelv lige nu. Vi beklager og retter fejlen hurtigst muligt. Forlad køen, og log på igen senere," lyder beskeden på skat.dk.

Inden køen blev sat på pause, lød det, at små 40.000 danskere var i kø til hjemmesiden.

Årsopgørelsen for 2022 er på trapperne, og det er noget, der årligt får danskerne til tasterne.

Skat skriver selv, at årsopgørelsen lander mandag 13. marts, men hvis traditionen gentager sig, åbnes der allerede for sluserne i dag fredag.

Opgørelsen plejer at lande allerede fredagen inden den officielt udmeldte dato.

Derved satser de tusindvis af danskere på, at de kan gå ind og få fingrene i opgørelsen netop nu - hvor man blandt andet bliver klogere på, om man får penge tilbage i skat, eller om man skylder skattevæsenet penge.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,