ECB vil stressteste europæiske topbankers cybersikkerhed

Eurozonens topbanker skal være på stikkerne, efter ECB's overvågningschef har meddelt, at man fra centralbankens side vil teste bankernes cyberresiliens.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Charlotte Venema via Unsplash)

Den Europæiske Centralbank (ECB) planlægger at teste cybersikkerheden hos de største banker i eurozonen.

Det sker efter en stigning i cybertrusler siden den russiske invasion af Ukraine.

Det beretter Reuters.

Andrea Enria, der er ECB’s overvågningchef, udtaler til en litauisk avis, at testplanen er en nødvendig foranstaltning, og at årsagen er krigen i Ukraine og den efterfølgende stigning i cybertrusler.

”Næste år lancerer vi en tematisk stresstest for cybersikkerhed, som vil forsøge at teste, hvordan banker er i stand til at reagere på og gendanne efter et succesfuldt cyberangreb,” har ECB-overvågningschefen udtalt til det litauiske nyhedsbureau Verslo Zinios, rapporterer Reuters.

ECB’s skridt er blot endnu et i rækken, der bliver foretaget flere forskellige steder, efter andelen af cybertrusler er steget på globalt plan i det sidste år.

I november udsendte EU’s agentur for cybersikkerhed (ENISA) advarsler om cybertrusler mod banker samt regeringer, forsyningsvirksomheder og digital infrastruktur.

Det britiske National Cyber Security Centre har udsendt en lignende trusselsmeddelelse.

Andrea Enria forventer, at resultaterne af testen er klar i midten af 2024.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job