ECB vil stressteste europæiske topbankers cybersikkerhed

Eurozonens topbanker skal være på stikkerne, efter ECB's overvågningschef har meddelt, at man fra centralbankens side vil teste bankernes cyberresiliens.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Charlotte Venema via Unsplash)

Den Europæiske Centralbank (ECB) planlægger at teste cybersikkerheden hos de største banker i eurozonen.

Det sker efter en stigning i cybertrusler siden den russiske invasion af Ukraine.

Det beretter Reuters.

Andrea Enria, der er ECB’s overvågningchef, udtaler til en litauisk avis, at testplanen er en nødvendig foranstaltning, og at årsagen er krigen i Ukraine og den efterfølgende stigning i cybertrusler.

”Næste år lancerer vi en tematisk stresstest for cybersikkerhed, som vil forsøge at teste, hvordan banker er i stand til at reagere på og gendanne efter et succesfuldt cyberangreb,” har ECB-overvågningschefen udtalt til det litauiske nyhedsbureau Verslo Zinios, rapporterer Reuters.

ECB’s skridt er blot endnu et i rækken, der bliver foretaget flere forskellige steder, efter andelen af cybertrusler er steget på globalt plan i det sidste år.

I november udsendte EU’s agentur for cybersikkerhed (ENISA) advarsler om cybertrusler mod banker samt regeringer, forsyningsvirksomheder og digital infrastruktur.

Det britiske National Cyber Security Centre har udsendt en lignende trusselsmeddelelse.

Andrea Enria forventer, at resultaterne af testen er klar i midten af 2024.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job