ECB vil stressteste europæiske topbankers cybersikkerhed

Eurozonens topbanker skal være på stikkerne, efter ECB's overvågningschef har meddelt, at man fra centralbankens side vil teste bankernes cyberresiliens.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Charlotte Venema via Unsplash)

Den Europæiske Centralbank (ECB) planlægger at teste cybersikkerheden hos de største banker i eurozonen.

Det sker efter en stigning i cybertrusler siden den russiske invasion af Ukraine.

Det beretter Reuters.

Andrea Enria, der er ECB’s overvågningchef, udtaler til en litauisk avis, at testplanen er en nødvendig foranstaltning, og at årsagen er krigen i Ukraine og den efterfølgende stigning i cybertrusler.

”Næste år lancerer vi en tematisk stresstest for cybersikkerhed, som vil forsøge at teste, hvordan banker er i stand til at reagere på og gendanne efter et succesfuldt cyberangreb,” har ECB-overvågningschefen udtalt til det litauiske nyhedsbureau Verslo Zinios, rapporterer Reuters.

ECB’s skridt er blot endnu et i rækken, der bliver foretaget flere forskellige steder, efter andelen af cybertrusler er steget på globalt plan i det sidste år.

I november udsendte EU’s agentur for cybersikkerhed (ENISA) advarsler om cybertrusler mod banker samt regeringer, forsyningsvirksomheder og digital infrastruktur.

Det britiske National Cyber Security Centre har udsendt en lignende trusselsmeddelelse.

Andrea Enria forventer, at resultaterne af testen er klar i midten af 2024.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S