ECB vil stressteste europæiske topbankers cybersikkerhed

Eurozonens topbanker skal være på stikkerne, efter ECB's overvågningschef har meddelt, at man fra centralbankens side vil teste bankernes cyberresiliens.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Charlotte Venema via Unsplash)

Den Europæiske Centralbank (ECB) planlægger at teste cybersikkerheden hos de største banker i eurozonen.

Det sker efter en stigning i cybertrusler siden den russiske invasion af Ukraine.

Det beretter Reuters.

Andrea Enria, der er ECB’s overvågningchef, udtaler til en litauisk avis, at testplanen er en nødvendig foranstaltning, og at årsagen er krigen i Ukraine og den efterfølgende stigning i cybertrusler.

”Næste år lancerer vi en tematisk stresstest for cybersikkerhed, som vil forsøge at teste, hvordan banker er i stand til at reagere på og gendanne efter et succesfuldt cyberangreb,” har ECB-overvågningschefen udtalt til det litauiske nyhedsbureau Verslo Zinios, rapporterer Reuters.

ECB’s skridt er blot endnu et i rækken, der bliver foretaget flere forskellige steder, efter andelen af cybertrusler er steget på globalt plan i det sidste år.

I november udsendte EU’s agentur for cybersikkerhed (ENISA) advarsler om cybertrusler mod banker samt regeringer, forsyningsvirksomheder og digital infrastruktur.

Det britiske National Cyber Security Centre har udsendt en lignende trusselsmeddelelse.

Andrea Enria forventer, at resultaterne af testen er klar i midten af 2024.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS