ECB vil stressteste europæiske topbankers cybersikkerhed

Eurozonens topbanker skal være på stikkerne, efter ECB's overvågningschef har meddelt, at man fra centralbankens side vil teste bankernes cyberresiliens.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Charlotte Venema via Unsplash)

Den Europæiske Centralbank (ECB) planlægger at teste cybersikkerheden hos de største banker i eurozonen.

Det sker efter en stigning i cybertrusler siden den russiske invasion af Ukraine.

Det beretter Reuters.

Andrea Enria, der er ECB’s overvågningchef, udtaler til en litauisk avis, at testplanen er en nødvendig foranstaltning, og at årsagen er krigen i Ukraine og den efterfølgende stigning i cybertrusler.

”Næste år lancerer vi en tematisk stresstest for cybersikkerhed, som vil forsøge at teste, hvordan banker er i stand til at reagere på og gendanne efter et succesfuldt cyberangreb,” har ECB-overvågningschefen udtalt til det litauiske nyhedsbureau Verslo Zinios, rapporterer Reuters.

ECB’s skridt er blot endnu et i rækken, der bliver foretaget flere forskellige steder, efter andelen af cybertrusler er steget på globalt plan i det sidste år.

I november udsendte EU’s agentur for cybersikkerhed (ENISA) advarsler om cybertrusler mod banker samt regeringer, forsyningsvirksomheder og digital infrastruktur.

Det britiske National Cyber Security Centre har udsendt en lignende trusselsmeddelelse.

Andrea Enria forventer, at resultaterne af testen er klar i midten af 2024.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job