Silicon Valley Bank driver forretning igen

Myndighederne har taget over i banken, som nu driver forretning igen.

Artikel top billede

(Foto: Steve Buissinne/Pixabay)

Den nye CEO for Silicon Valley Bank (SVB), Tim Mayopoulos, har i et brev til kunderne oplyst kunderne, at banken igen driver forretning.

Det skriver Reuters.

Det er myndigheden US Federal Deposit Insurance Corporation, der har valgt den tidligere Fannie Mae-chef Tim Mayopoulos som CEO for den nyoprettede enhed, ved navn Silicon Valley Bank NA, efter myndigheden tog kontrol over banken, efter den kollaps.

Myndigheden overførte alle midler og indskud fra Silicon Valley Bank til denne nyoprettede Silicon Valley Bridge Bank og meddelte, at alle indskydere vil have adgang til deres penge fra mandag morgen.

"Jeg ser frem til at lære Silicon Valley Banks kunder at kende...Jeg kommer også til denne rolle med erfaring i den slags situationer. Jeg var en del af det nye lederteam, der sluttede sig til Fannie Mae i kølvandet på finanskrisen i 2008-09, og jeg fungerede som CEO for Fannie Mae fra 2012-18," skrev Tim Mayopoulos i brevet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect