Silicon Valley Bank driver forretning igen

Myndighederne har taget over i banken, som nu driver forretning igen.

Artikel top billede

(Foto: Steve Buissinne/Pixabay)

Den nye CEO for Silicon Valley Bank (SVB), Tim Mayopoulos, har i et brev til kunderne oplyst kunderne, at banken igen driver forretning.

Det skriver Reuters.

Det er myndigheden US Federal Deposit Insurance Corporation, der har valgt den tidligere Fannie Mae-chef Tim Mayopoulos som CEO for den nyoprettede enhed, ved navn Silicon Valley Bank NA, efter myndigheden tog kontrol over banken, efter den kollaps.

Myndigheden overførte alle midler og indskud fra Silicon Valley Bank til denne nyoprettede Silicon Valley Bridge Bank og meddelte, at alle indskydere vil have adgang til deres penge fra mandag morgen.

"Jeg ser frem til at lære Silicon Valley Banks kunder at kende...Jeg kommer også til denne rolle med erfaring i den slags situationer. Jeg var en del af det nye lederteam, der sluttede sig til Fannie Mae i kølvandet på finanskrisen i 2008-09, og jeg fungerede som CEO for Fannie Mae fra 2012-18," skrev Tim Mayopoulos i brevet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job