Postapokalyptisk: En dyster verden langt, langt under jorden

Første trailer er netop frigivet til den kommende serie ”Silo”, der får premiere i maj på Apple+ og ser ganske lovende ud.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Det kan være rart at hygge sig inde, når vejret er træls. Men fornøjelsen løjer lidt af, når selv overvejelser om at stikke en hurtig tur udendørs kan resultere i en brutal død.

Men sådan er det altså i den postapokalyptiske serie ”Silo”, der har premiere på Apple+ 5. maj.

I sidste uge blev den første trailer frigivet, og den kan ses her.

I serien lever tusindvis af mennesker hele livet fra vugge til grav i en enorm – ja – silo, der strækker sig hundredvis af etager ned under jorden.

Verden udenfor er angiveligt giftig efter en katastrofe i fortiden, og eneste kig derud foregår gennem et kamera, der dog beklageligvis bliver støvet med tiden. Men det er der en løsning på.

For det er ikke helt nemt at holde tusindvis af indespærrede mennesker i ro år efter år, og derfor er straffen for at tale om mulighederne for et liv udenfor, at man udstyres med en enkeltbillet til overfladen samt en klud til at tørre kameralinsen fri for støv.

Men de færreste holder mere end et par minutter derude, og imens ser resten af siloens beboere til, mens man bukker under – angiveligt for den giftige luft – og bliver pænt liggende.

Dén omgang får typisk snakken om en fremtid under åben himmel til at forstumme for en tid.

Alt er imidlertid ikke helt, som det giver sig ud for at være i den klaustrofobiske underjordiske verden. Noget kunne for eksempel tyde på, at sandheden om både siloen og dens totalitært indstillede chefer er en noget dyster omgang.

Silo er baseret på Hugh Howeys stærkt anbefalelsesværdige bøger, som vi tidligere har skrevet om.

I front har serien svenske Rebecca Ferguson (kendt fra bl.a. The White Queen, Doctor Sleep og flere Mission Impossible-film) samt særdeles rutinerede Tim Robbins (Shawshank Redemption m.m.).

Titel: Silo

Kan ses på Apple+ fra 5. maj

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen