Postapokalyptisk: En dyster verden langt, langt under jorden

Første trailer er netop frigivet til den kommende serie ”Silo”, der får premiere i maj på Apple+ og ser ganske lovende ud.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Det kan være rart at hygge sig inde, når vejret er træls. Men fornøjelsen løjer lidt af, når selv overvejelser om at stikke en hurtig tur udendørs kan resultere i en brutal død.

Men sådan er det altså i den postapokalyptiske serie ”Silo”, der har premiere på Apple+ 5. maj.

I sidste uge blev den første trailer frigivet, og den kan ses her.

I serien lever tusindvis af mennesker hele livet fra vugge til grav i en enorm – ja – silo, der strækker sig hundredvis af etager ned under jorden.

Verden udenfor er angiveligt giftig efter en katastrofe i fortiden, og eneste kig derud foregår gennem et kamera, der dog beklageligvis bliver støvet med tiden. Men det er der en løsning på.

For det er ikke helt nemt at holde tusindvis af indespærrede mennesker i ro år efter år, og derfor er straffen for at tale om mulighederne for et liv udenfor, at man udstyres med en enkeltbillet til overfladen samt en klud til at tørre kameralinsen fri for støv.

Men de færreste holder mere end et par minutter derude, og imens ser resten af siloens beboere til, mens man bukker under – angiveligt for den giftige luft – og bliver pænt liggende.

Dén omgang får typisk snakken om en fremtid under åben himmel til at forstumme for en tid.

Alt er imidlertid ikke helt, som det giver sig ud for at være i den klaustrofobiske underjordiske verden. Noget kunne for eksempel tyde på, at sandheden om både siloen og dens totalitært indstillede chefer er en noget dyster omgang.

Silo er baseret på Hugh Howeys stærkt anbefalelsesværdige bøger, som vi tidligere har skrevet om.

I front har serien svenske Rebecca Ferguson (kendt fra bl.a. The White Queen, Doctor Sleep og flere Mission Impossible-film) samt særdeles rutinerede Tim Robbins (Shawshank Redemption m.m.).

Titel: Silo

Kan ses på Apple+ fra 5. maj

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S