Postapokalyptisk: En dyster verden langt, langt under jorden

Første trailer er netop frigivet til den kommende serie ”Silo”, der får premiere i maj på Apple+ og ser ganske lovende ud.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Det kan være rart at hygge sig inde, når vejret er træls. Men fornøjelsen løjer lidt af, når selv overvejelser om at stikke en hurtig tur udendørs kan resultere i en brutal død.

Men sådan er det altså i den postapokalyptiske serie ”Silo”, der har premiere på Apple+ 5. maj.

I sidste uge blev den første trailer frigivet, og den kan ses her.

I serien lever tusindvis af mennesker hele livet fra vugge til grav i en enorm – ja – silo, der strækker sig hundredvis af etager ned under jorden.

Verden udenfor er angiveligt giftig efter en katastrofe i fortiden, og eneste kig derud foregår gennem et kamera, der dog beklageligvis bliver støvet med tiden. Men det er der en løsning på.

For det er ikke helt nemt at holde tusindvis af indespærrede mennesker i ro år efter år, og derfor er straffen for at tale om mulighederne for et liv udenfor, at man udstyres med en enkeltbillet til overfladen samt en klud til at tørre kameralinsen fri for støv.

Men de færreste holder mere end et par minutter derude, og imens ser resten af siloens beboere til, mens man bukker under – angiveligt for den giftige luft – og bliver pænt liggende.

Dén omgang får typisk snakken om en fremtid under åben himmel til at forstumme for en tid.

Alt er imidlertid ikke helt, som det giver sig ud for at være i den klaustrofobiske underjordiske verden. Noget kunne for eksempel tyde på, at sandheden om både siloen og dens totalitært indstillede chefer er en noget dyster omgang.

Silo er baseret på Hugh Howeys stærkt anbefalelsesværdige bøger, som vi tidligere har skrevet om.

I front har serien svenske Rebecca Ferguson (kendt fra bl.a. The White Queen, Doctor Sleep og flere Mission Impossible-film) samt særdeles rutinerede Tim Robbins (Shawshank Redemption m.m.).

Titel: Silo

Kan ses på Apple+ fra 5. maj

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S