EU-Parlamentet siger ja til splinterny dataforordning - her er indholdet

Nu er Data Act endeligt vedtaget i EU-Parlamentet.

Artikel top billede

(Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash)

EU-Parlamentet har netop vedtaget Dataforordningen eller Data Act, som den kaldes.

Loven omhandler deling af data, adgang til data på tværs af organisationer og virksomheder og lettere skifte mellem cloud-leverandører.

Den skal føre til harmoniserede regler for datadeling og adgangsforpligtelser.

Formålet er at sikre europæiske virksomheder bedre adgang til data fra blandt andet amerikanske tech-giganter og ved at forbedre konkurrencen mellem cloud-serviceudbydere, ved at gøre det lettere for virkomheder at skifte.

"Data er vor tids guld. Derfor er det vigtigt, at vi ny styrker europæiske virksomheders adgang til data, så vi skaber mulige væksteventyr i EU. Vores europæiske erhvervsliv er i hård konkurrence med amerikanske og kinesiske kæmper, så nu skal vi have EU’s dataøkonomi op i gear," udtaler Venstres gruppeformand i Europa-Parlamentet, Morten Løkkegaard i en meddelelse.

For ham, som har været en af forhandlerne på lovgivningen, har det været et fokusområde, at EU’s små og mellemstore virksomheder stilles bedre overfor tech-giganter, som høster data, der genereres af det europæiske erhvervsliv.

Samtidig har det været et fokus, at mindre virkomhedersom startups og mikrovirkosmheder fritages.

Llovgivningen forpligter nu store tech-giganter til at dele data med virksomhederne og brugerne, som genererer dem.

"Det er afgørende, vi sørger for, at vores virksomheder kan få indsigt i deres egen data. I dag kan det være en udfordring, fordi store tech-selskaber ved, de sidder på en guldgrube. Og de deler ikke data, medmindre vi sikrer det gennem nye regler," forklarer Morten Løkkegaard.

Nu skal Data Act så forhandlinger, inden den træder i kraft.

Der er også kritiske røster

Et år efter, at Europa-Kommissionen offentliggjorde sit oprindelige forslag, har Parlamentet og de nationale regeringer nu fremsat nogle ændringer for at beskytte virksomheders forretningshemmeligheder og for at forhindre alt for brede anmodninger om dataadgang fra offentlige myndigheder, hvilket glæder organisationen Computer & Communications Industry Association (CCIA).

Organisationen er dog fortsat bekymret over, at Data Act vil indføre detaljerede regler, der instruerer virksomheder, hvornår og hvordan de skal dele data, med hvem og under hvilke specifikke kontraktmæssige og tekniske betingelser, fremgår det af en meddelelse fra CCIA.

Organisationen frygter også, at loven efterlader for meget rum til at udelukke ikke-europæiske cloud-leverandører fra det europæiske marked.

"På trods af beskedne forbedringer er vi fortsat bekymrede over flere kritiske aspekter af dataloven. Hvis disse forbliver uadresserede, vil loven underminere forbrugernes valgmuligheder, komme i konflikt med databeskyttelses- og konkurrencereglerne og præsentere en åben invitation til at udelukke ikke-EU cloud-virksomheder fra EU-markedet," udtaler Alexandre Roure, CCIA Europes public policy director i meddelelsen og fortsætter:

"Som den ser ud nu, risikerer dataloven at bryde Europas digitale bånd til verdensøkonomien. EU-lovgivere bør være opmærksomme på, at de støtter regler, der er klar til at hæmme datastrømme og forbyde brugen af udenlandske cloud-tjenester."

Tilstede ved afstemingen var 633 MEP'ere. Det blev til 500 stemmer for, 23 imod og 110 enten eller.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,