EU-Parlamentet siger ja til splinterny dataforordning - her er indholdet

Nu er Data Act endeligt vedtaget i EU-Parlamentet.

Artikel top billede

(Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash)

EU-Parlamentet har netop vedtaget Dataforordningen eller Data Act, som den kaldes.

Loven omhandler deling af data, adgang til data på tværs af organisationer og virksomheder og lettere skifte mellem cloud-leverandører.

Den skal føre til harmoniserede regler for datadeling og adgangsforpligtelser.

Formålet er at sikre europæiske virksomheder bedre adgang til data fra blandt andet amerikanske tech-giganter og ved at forbedre konkurrencen mellem cloud-serviceudbydere, ved at gøre det lettere for virkomheder at skifte.

"Data er vor tids guld. Derfor er det vigtigt, at vi ny styrker europæiske virksomheders adgang til data, så vi skaber mulige væksteventyr i EU. Vores europæiske erhvervsliv er i hård konkurrence med amerikanske og kinesiske kæmper, så nu skal vi have EU’s dataøkonomi op i gear," udtaler Venstres gruppeformand i Europa-Parlamentet, Morten Løkkegaard i en meddelelse.

For ham, som har været en af forhandlerne på lovgivningen, har det været et fokusområde, at EU’s små og mellemstore virksomheder stilles bedre overfor tech-giganter, som høster data, der genereres af det europæiske erhvervsliv.

Samtidig har det været et fokus, at mindre virkomhedersom startups og mikrovirkosmheder fritages.

Llovgivningen forpligter nu store tech-giganter til at dele data med virksomhederne og brugerne, som genererer dem.

"Det er afgørende, vi sørger for, at vores virksomheder kan få indsigt i deres egen data. I dag kan det være en udfordring, fordi store tech-selskaber ved, de sidder på en guldgrube. Og de deler ikke data, medmindre vi sikrer det gennem nye regler," forklarer Morten Løkkegaard.

Nu skal Data Act så forhandlinger, inden den træder i kraft.

Der er også kritiske røster

Et år efter, at Europa-Kommissionen offentliggjorde sit oprindelige forslag, har Parlamentet og de nationale regeringer nu fremsat nogle ændringer for at beskytte virksomheders forretningshemmeligheder og for at forhindre alt for brede anmodninger om dataadgang fra offentlige myndigheder, hvilket glæder organisationen Computer & Communications Industry Association (CCIA).

Organisationen er dog fortsat bekymret over, at Data Act vil indføre detaljerede regler, der instruerer virksomheder, hvornår og hvordan de skal dele data, med hvem og under hvilke specifikke kontraktmæssige og tekniske betingelser, fremgår det af en meddelelse fra CCIA.

Organisationen frygter også, at loven efterlader for meget rum til at udelukke ikke-europæiske cloud-leverandører fra det europæiske marked.

"På trods af beskedne forbedringer er vi fortsat bekymrede over flere kritiske aspekter af dataloven. Hvis disse forbliver uadresserede, vil loven underminere forbrugernes valgmuligheder, komme i konflikt med databeskyttelses- og konkurrencereglerne og præsentere en åben invitation til at udelukke ikke-EU cloud-virksomheder fra EU-markedet," udtaler Alexandre Roure, CCIA Europes public policy director i meddelelsen og fortsætter:

"Som den ser ud nu, risikerer dataloven at bryde Europas digitale bånd til verdensøkonomien. EU-lovgivere bør være opmærksomme på, at de støtter regler, der er klar til at hæmme datastrømme og forbyde brugen af udenlandske cloud-tjenester."

Tilstede ved afstemingen var 633 MEP'ere. Det blev til 500 stemmer for, 23 imod og 110 enten eller.

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Paychex Europe

Application Security Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S