Vil bygge ny kæmpefabrik efter ny ordre fra Apple: Fremover skal dine AirPods samles i Indien

Ny kæmpefabrik er på vej, som alene skal anvendes til at samle AirPod for Apple.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Er du en af de mange, der i dag anvender AirPod-høretelefoner til din iPhone, er det næsten sikkert, at de er samlet i Kina.

Men sådan bliver det ikke ved med at være.

Fremover skal AirPod-høretelefonerne nemlig samlet af den taiwanske teknologi-kæmpe Foxconn - og det kommer i vid udstrækning til at ske i Indien.

De to selskaber er blevet enige om en gigantisk produktionsaftale, som er så stor, at Foxconn alene til produktion af AirPod planlægger at opføre en ny fabrik i Indien til næsten halvanden milliarder kroner.

Med ordren flytter Apple produktionen af AirPod ud af Kina, hvor selskabet i mange år harfået samlet de små AirPods af en vifte af kinesiske producenter.

De to selskaber kender hinanden godt, i det Foxconn gennem mange år har samlet langt størstedelen af verdens iPhones på sine kæmpe-fabrikker.

Ifølge Reuters kommer den nye AirPod-fabrik til at ligge i delstaten Telangana i det centrale Indien.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job