Microsoft 365 får nye funktioner til at bekæmpe "utilgængeligt indhold"

Microsoft kommer med nye funktioner til indholdsskabere i form af en ny ’accessibility assistant’.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Microsoft har annonceret den nye tilgængelighedsassistent til Microsoft 365.

Formålet er, at denne funktion skal hjælpe såkaldte indholdsskabere eller content creators med at gøre deres indhold lettere tilgængeligt for alle grupper.

Indholdsskabere dækker over alle dem, der bruger Office-produkter til at producere indhold med henblik på, at andre skal se det.

Ifølge tech-giganten vil assistenten komme med forslag, som vil hjælpe indholdsskaberne med at identificere faktorer, der igen kan forårsage tilgængelighedsproblemer.

"Utilgængeligt indhold er overalt i den digitale verden," skriver Aleš Holeček, CVP for Office Product Group hos Microsoft i et blogindlæg.

Det drejer sig om hjemmesider, der indeholder problemer som manglende billedbeskrivelser, videoer uden billedtekster og svære at læse tekstfarver, der reducerer læsbarheden og anvendeligheden for mennesker med handicap, lyder det.

"De samme problemer gennemsyrer de e-mails, præsentationer, dokumenter og regneark, vi alle opretter hver dag. Dette skaber barrierer, der forhindrer vores kolleger og kolleger i at udføre deres arbejde effektivt, forhindrer studerende i at få mest muligt ud af deres uddannelse og forhindrer forfattere i at nå ud til deres bredest mulige publikum," skriver Holeček.

Konkret fungerer assistenten ved, at der lidt ligesom, der er røde og blå streger i Microsofts skriveprogrammer under stavefejl og grammatiske fejl, vil der nu være et ikon af en lille person ude i siden, som betyder, at der er tilgængelighedsproblemer, i det, der bliver produceret.

Klikker man på ikonet vil assistenten foreslå løsninger, som kan være en ny farve på teksten en anden skrifttype eller andet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lemonet

    Køb domæne i 2026: Sådan finder du det rigtige sted at registrere dit .dk

    Domænenavnet er den eneste del af din online tilstedeværelse, som ikke uden videre kan kopieres eller genskabes hos en anden udbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job