Microsoft 365 får nye funktioner til at bekæmpe "utilgængeligt indhold"

Microsoft kommer med nye funktioner til indholdsskabere i form af en ny ’accessibility assistant’.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Microsoft har annonceret den nye tilgængelighedsassistent til Microsoft 365.

Formålet er, at denne funktion skal hjælpe såkaldte indholdsskabere eller content creators med at gøre deres indhold lettere tilgængeligt for alle grupper.

Indholdsskabere dækker over alle dem, der bruger Office-produkter til at producere indhold med henblik på, at andre skal se det.

Ifølge tech-giganten vil assistenten komme med forslag, som vil hjælpe indholdsskaberne med at identificere faktorer, der igen kan forårsage tilgængelighedsproblemer.

"Utilgængeligt indhold er overalt i den digitale verden," skriver Aleš Holeček, CVP for Office Product Group hos Microsoft i et blogindlæg.

Det drejer sig om hjemmesider, der indeholder problemer som manglende billedbeskrivelser, videoer uden billedtekster og svære at læse tekstfarver, der reducerer læsbarheden og anvendeligheden for mennesker med handicap, lyder det.

"De samme problemer gennemsyrer de e-mails, præsentationer, dokumenter og regneark, vi alle opretter hver dag. Dette skaber barrierer, der forhindrer vores kolleger og kolleger i at udføre deres arbejde effektivt, forhindrer studerende i at få mest muligt ud af deres uddannelse og forhindrer forfattere i at nå ud til deres bredest mulige publikum," skriver Holeček.

Konkret fungerer assistenten ved, at der lidt ligesom, der er røde og blå streger i Microsofts skriveprogrammer under stavefejl og grammatiske fejl, vil der nu være et ikon af en lille person ude i siden, som betyder, at der er tilgængelighedsproblemer, i det, der bliver produceret.

Klikker man på ikonet vil assistenten foreslå løsninger, som kan være en ny farve på teksten en anden skrifttype eller andet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS