Microsoft 365 får nye funktioner til at bekæmpe "utilgængeligt indhold"

Microsoft kommer med nye funktioner til indholdsskabere i form af en ny ’accessibility assistant’.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Microsoft har annonceret den nye tilgængelighedsassistent til Microsoft 365.

Formålet er, at denne funktion skal hjælpe såkaldte indholdsskabere eller content creators med at gøre deres indhold lettere tilgængeligt for alle grupper.

Indholdsskabere dækker over alle dem, der bruger Office-produkter til at producere indhold med henblik på, at andre skal se det.

Ifølge tech-giganten vil assistenten komme med forslag, som vil hjælpe indholdsskaberne med at identificere faktorer, der igen kan forårsage tilgængelighedsproblemer.

"Utilgængeligt indhold er overalt i den digitale verden," skriver Aleš Holeček, CVP for Office Product Group hos Microsoft i et blogindlæg.

Det drejer sig om hjemmesider, der indeholder problemer som manglende billedbeskrivelser, videoer uden billedtekster og svære at læse tekstfarver, der reducerer læsbarheden og anvendeligheden for mennesker med handicap, lyder det.

"De samme problemer gennemsyrer de e-mails, præsentationer, dokumenter og regneark, vi alle opretter hver dag. Dette skaber barrierer, der forhindrer vores kolleger og kolleger i at udføre deres arbejde effektivt, forhindrer studerende i at få mest muligt ud af deres uddannelse og forhindrer forfattere i at nå ud til deres bredest mulige publikum," skriver Holeček.

Konkret fungerer assistenten ved, at der lidt ligesom, der er røde og blå streger i Microsofts skriveprogrammer under stavefejl og grammatiske fejl, vil der nu være et ikon af en lille person ude i siden, som betyder, at der er tilgængelighedsproblemer, i det, der bliver produceret.

Klikker man på ikonet vil assistenten foreslå løsninger, som kan være en ny farve på teksten en anden skrifttype eller andet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S