Microsoft 365 får nye funktioner til at bekæmpe "utilgængeligt indhold"

Microsoft kommer med nye funktioner til indholdsskabere i form af en ny ’accessibility assistant’.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Microsoft har annonceret den nye tilgængelighedsassistent til Microsoft 365.

Formålet er, at denne funktion skal hjælpe såkaldte indholdsskabere eller content creators med at gøre deres indhold lettere tilgængeligt for alle grupper.

Indholdsskabere dækker over alle dem, der bruger Office-produkter til at producere indhold med henblik på, at andre skal se det.

Ifølge tech-giganten vil assistenten komme med forslag, som vil hjælpe indholdsskaberne med at identificere faktorer, der igen kan forårsage tilgængelighedsproblemer.

"Utilgængeligt indhold er overalt i den digitale verden," skriver Aleš Holeček, CVP for Office Product Group hos Microsoft i et blogindlæg.

Det drejer sig om hjemmesider, der indeholder problemer som manglende billedbeskrivelser, videoer uden billedtekster og svære at læse tekstfarver, der reducerer læsbarheden og anvendeligheden for mennesker med handicap, lyder det.

"De samme problemer gennemsyrer de e-mails, præsentationer, dokumenter og regneark, vi alle opretter hver dag. Dette skaber barrierer, der forhindrer vores kolleger og kolleger i at udføre deres arbejde effektivt, forhindrer studerende i at få mest muligt ud af deres uddannelse og forhindrer forfattere i at nå ud til deres bredest mulige publikum," skriver Holeček.

Konkret fungerer assistenten ved, at der lidt ligesom, der er røde og blå streger i Microsofts skriveprogrammer under stavefejl og grammatiske fejl, vil der nu være et ikon af en lille person ude i siden, som betyder, at der er tilgængelighedsproblemer, i det, der bliver produceret.

Klikker man på ikonet vil assistenten foreslå løsninger, som kan være en ny farve på teksten en anden skrifttype eller andet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Identity management specialist

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT