32-årige Philip Engberg brugte en uge på at udvikle appen Min Strøm - nærmer sig nu en million brugere

Den 32-årige app-udvikler Philip Engberg står bag den udbredte app Min Strøm. Appen, der har rundet 850.000 brugere, har været ombejlet af energiselskaber, der ønskede om købe den. Men stifteren ønsker ikke at sælge.

Artikel top billede

(Foto: © Copyright 2020 Tristan Stedman - MHI Vestas Offshore Wind / Tristan Stedman)

Tilbage i april 2022 lancere 32-årige Philip Engberg appen 'Min Strøm' - efter han havde bugt omkring en uge på at udvikle den.

Siden er appens popularitet røget gennem loftet. I dag er den downloadet mere end 850.000 gange, og i store dele af efteråret lå den i toppen som mest downloadet i App Store, skriver Finans.

I løbet af appens korte levetid er Philip Engberg blevet kontaktet flere gange af
energiselskaber, der har været interesserede i at købe Min Strøm.

Philip Engberg har dog takket pænt nej hver gang. Han ønsker nemlig ikke af sælge eller afgive kontrol over sit eget produkt.

"Jeg tror på selv at køre det videre, som det er nu. Det passer godt til mig at være uafhængig. Så længe jeg kan gøre det, vil jeg fortsætte. Jeg har ikke behov for at skulle stå til regnskab overfor eksterne folk med andre dagsordner," siger Philip Engberg til Finans.

Han har for nyligt åbnet op for brugerbetaling for visse dele af appen. Han oplyser samtidig til Finans, at appen hver eneste måned skaber omsætning for flere hunderedetusine kroner uden store omkostninger.

Da elpriserne himmelflugt begyndte sidste år, begyndte Min Strøm for alvor at vinde popularitet. Appen viser nemlig, hvad strømmen koster time for time i det område, hvor man bor.

Derved kan man regne sig frem til, hvornår det er billigst eksempelvist at køre opvaskemaskinen eller oplade sin elbil.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS