32-årige Philip Engberg brugte en uge på at udvikle appen Min Strøm - nærmer sig nu en million brugere

Den 32-årige app-udvikler Philip Engberg står bag den udbredte app Min Strøm. Appen, der har rundet 850.000 brugere, har været ombejlet af energiselskaber, der ønskede om købe den. Men stifteren ønsker ikke at sælge.

Artikel top billede

(Foto: © Copyright 2020 Tristan Stedman - MHI Vestas Offshore Wind / Tristan Stedman)

Tilbage i april 2022 lancere 32-årige Philip Engberg appen 'Min Strøm' - efter han havde bugt omkring en uge på at udvikle den.

Siden er appens popularitet røget gennem loftet. I dag er den downloadet mere end 850.000 gange, og i store dele af efteråret lå den i toppen som mest downloadet i App Store, skriver Finans.

I løbet af appens korte levetid er Philip Engberg blevet kontaktet flere gange af
energiselskaber, der har været interesserede i at købe Min Strøm.

Philip Engberg har dog takket pænt nej hver gang. Han ønsker nemlig ikke af sælge eller afgive kontrol over sit eget produkt.

"Jeg tror på selv at køre det videre, som det er nu. Det passer godt til mig at være uafhængig. Så længe jeg kan gøre det, vil jeg fortsætte. Jeg har ikke behov for at skulle stå til regnskab overfor eksterne folk med andre dagsordner," siger Philip Engberg til Finans.

Han har for nyligt åbnet op for brugerbetaling for visse dele af appen. Han oplyser samtidig til Finans, at appen hver eneste måned skaber omsætning for flere hunderedetusine kroner uden store omkostninger.

Da elpriserne himmelflugt begyndte sidste år, begyndte Min Strøm for alvor at vinde popularitet. Appen viser nemlig, hvad strømmen koster time for time i det område, hvor man bor.

Derved kan man regne sig frem til, hvornår det er billigst eksempelvist at køre opvaskemaskinen eller oplade sin elbil.

Annonce

Zealand Business College

Faglærer til teknisk efteruddannelse

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,