32-årige Philip Engberg brugte en uge på at udvikle appen Min Strøm - nærmer sig nu en million brugere

Den 32-årige app-udvikler Philip Engberg står bag den udbredte app Min Strøm. Appen, der har rundet 850.000 brugere, har været ombejlet af energiselskaber, der ønskede om købe den. Men stifteren ønsker ikke at sælge.

Artikel top billede

(Foto: © Copyright 2020 Tristan Stedman - MHI Vestas Offshore Wind / Tristan Stedman)

Tilbage i april 2022 lancere 32-årige Philip Engberg appen 'Min Strøm' - efter han havde bugt omkring en uge på at udvikle den.

Siden er appens popularitet røget gennem loftet. I dag er den downloadet mere end 850.000 gange, og i store dele af efteråret lå den i toppen som mest downloadet i App Store, skriver Finans.

I løbet af appens korte levetid er Philip Engberg blevet kontaktet flere gange af
energiselskaber, der har været interesserede i at købe Min Strøm.

Philip Engberg har dog takket pænt nej hver gang. Han ønsker nemlig ikke af sælge eller afgive kontrol over sit eget produkt.

"Jeg tror på selv at køre det videre, som det er nu. Det passer godt til mig at være uafhængig. Så længe jeg kan gøre det, vil jeg fortsætte. Jeg har ikke behov for at skulle stå til regnskab overfor eksterne folk med andre dagsordner," siger Philip Engberg til Finans.

Han har for nyligt åbnet op for brugerbetaling for visse dele af appen. Han oplyser samtidig til Finans, at appen hver eneste måned skaber omsætning for flere hunderedetusine kroner uden store omkostninger.

Da elpriserne himmelflugt begyndte sidste år, begyndte Min Strøm for alvor at vinde popularitet. Appen viser nemlig, hvad strømmen koster time for time i det område, hvor man bor.

Derved kan man regne sig frem til, hvornår det er billigst eksempelvist at køre opvaskemaskinen eller oplade sin elbil.

Annonce

Statens IT

Erfaren Omada-specialist til Statens IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Netværkstekniker til overvågning og drift i Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S