Finanstilsynet: BEC, SDC og Bankdata bør fusionere

De danske banker og sparekassers tre datacenter-virksomheder, BEC, SDC og Bankdata, bør slå sig sammen, da en fusion vil give mange fordele, mener Finanstilsynets topchef, Jesper Berg.

Artikel top billede

Den danske finanssektors tre store datacenter-virksomheder - BEC, SDC og Bankdata - bør slå sig sammen, så de kan udnytte fordelene ved fælles drift og fælles løsning af de mange krav og reguleringsdrevne compliance-opgaver, der for tiden gælder for dem.

Sådan lyder det fra Finanstilsynets direktør, Jesper Berg, der i Børsen peger på, at de tre datacentre har mange omkostningstunge parallel-opgaver, som de i dag hver især bruger mange ressourcer på at løse.

De tre datacentre håndterer it-opgaverne for samtlige de danske banker og pengeinstitutter bortset fra Danske Bank og Nordea, der har deres egne datacentre.

BEC ligger i Roskilde, Bankdata i Fredericia og SDC i Ballerup.

Det har tidligere flere gange været på tale, at finans-datacentrene skulle fusionere. Men hver gang er planerne strandet. Blandt andet har udtrædelsesomkostningerne for bankerne været et tema.

Ligeledes har det været beregnet, at en fusion ville koste op mod halvanden milliard kroner og tage syv år.

Det kan du læse mere om her: Bankformand 'holder kattelem' åben for fusioner mellem de store danske bankcentraler.

“På et eller andet tidspunkt kommer der til at ske noget. Det er uholdbart, at omkostningerne er op til faktor tre af, hvad de kunne være. Sektoren er presset økonomisk, og derfor bliver der et pres for at løse de her omkostninger. Men Finanstilsynets primære interesse er, at udtrædelsesomkostningerne ikke er et problem, når nødlidende institutter skal overtages af andre, og det problem er løst. De må selv løse de driftsøkonomiske problemer,” siger Jesper Berg.

Finanstilsynet var også i sommeren 2019 fremme med ønsket om, at BEC, SDC og Bankdata fusionerede.

Dengang sagde Jesper Berg også, at det ville give 'skalafordel.'

Det kan du læse mere om her: Finanstilsynet forventer fusion af BEC, SDC og Bankdata: Sammenlægning vil give ‘skalafordel’

Læs også:

BEC rækker hånden ud til konkurrenterne: Vil bekæmpe hvidvask og terror i fællesskab

BEC vil fordoble udtrædelsesomkostninger: Kunder skal betale regninger i fem år efter de har forladt selskabet

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S