Finanstilsynet: BEC, SDC og Bankdata bør fusionere

De danske banker og sparekassers tre datacenter-virksomheder, BEC, SDC og Bankdata, bør slå sig sammen, da en fusion vil give mange fordele, mener Finanstilsynets topchef, Jesper Berg.

Artikel top billede

Den danske finanssektors tre store datacenter-virksomheder - BEC, SDC og Bankdata - bør slå sig sammen, så de kan udnytte fordelene ved fælles drift og fælles løsning af de mange krav og reguleringsdrevne compliance-opgaver, der for tiden gælder for dem.

Sådan lyder det fra Finanstilsynets direktør, Jesper Berg, der i Børsen peger på, at de tre datacentre har mange omkostningstunge parallel-opgaver, som de i dag hver især bruger mange ressourcer på at løse.

De tre datacentre håndterer it-opgaverne for samtlige de danske banker og pengeinstitutter bortset fra Danske Bank og Nordea, der har deres egne datacentre.

BEC ligger i Roskilde, Bankdata i Fredericia og SDC i Ballerup.

Det har tidligere flere gange været på tale, at finans-datacentrene skulle fusionere. Men hver gang er planerne strandet. Blandt andet har udtrædelsesomkostningerne for bankerne været et tema.

Ligeledes har det været beregnet, at en fusion ville koste op mod halvanden milliard kroner og tage syv år.

Det kan du læse mere om her: Bankformand 'holder kattelem' åben for fusioner mellem de store danske bankcentraler.

“På et eller andet tidspunkt kommer der til at ske noget. Det er uholdbart, at omkostningerne er op til faktor tre af, hvad de kunne være. Sektoren er presset økonomisk, og derfor bliver der et pres for at løse de her omkostninger. Men Finanstilsynets primære interesse er, at udtrædelsesomkostningerne ikke er et problem, når nødlidende institutter skal overtages af andre, og det problem er løst. De må selv løse de driftsøkonomiske problemer,” siger Jesper Berg.

Finanstilsynet var også i sommeren 2019 fremme med ønsket om, at BEC, SDC og Bankdata fusionerede.

Dengang sagde Jesper Berg også, at det ville give 'skalafordel.'

Det kan du læse mere om her: Finanstilsynet forventer fusion af BEC, SDC og Bankdata: Sammenlægning vil give ‘skalafordel’

Læs også:

BEC rækker hånden ud til konkurrenterne: Vil bekæmpe hvidvask og terror i fællesskab

BEC vil fordoble udtrædelsesomkostninger: Kunder skal betale regninger i fem år efter de har forladt selskabet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS