Alliancen mod spionsoftware: Danmark slår sig sammen med 10 andre lande

Danmark går sammen med 10 andre lande for at forhindre spredning af spionsoftware.

Artikel top billede

Danmark har allieret sig med 10 andre lande, som i en fælles erklæring har givet hinanden løfte om, at landene ville bekæmpe misbrug af kommerciel spionsoftware.

Det beretter Berlingske.

I den fælles erklæring erkender landene, at misbrug af sådanne værktøjer udgør en trussel mod national sikkerhed og individuelle frihedsrettigheder og alt for ofte bruges til at overvåge og intimidere politiske modstandere, begrænse ytringsfrihed og menneskerettigheder eller på andre måder krænke civilretlige frihedsrettigheder, lyder det.

Derfor mener de deltagende lande, at der er behov for både nationale og internationale regler og kontrolmekanismer for at forhindre spredning og misbrug af denne teknologi.

Ud over Danmark, tæller alliancen Australien, Canada, Costa Rica, Frankrig, New Zealand, Norge, Sverige, Storbritannien samt USA.

Danmark forpligter sig i den forbindelse til at arbejde på at etablere procedurer og retningslinjer, der sikrer, at eventuel brug af spionsoftware af regeringen er i overensstemmelse med internationale menneskerettigheder og civilretlige frihedsrettigheder.

Dette vil også omfatte at forhindre eksport af software, teknologi og udstyr til brugere, der kan tænkes at misbruge det til cyberkriminalitet eller uautoriseret overvågning af informationssystemer, lyder det.

De deltagende lande vil også samarbejde om at dele information om spredning og misbrug af spionsoftware samt arbejde tæt sammen med industrien og civilsamfundet for at fastlægge passende standarder og retningslinjer.

Dette vil også omfatte en dialog med andre lande og interessenter for at sikre en mere ensartet tilgang til regulering og kontrol med spionsoftware.

Det er første gang, at landene arbejder sammen om at bekæmpe spredning og misbrug af spionsoftware.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S