Alliancen mod spionsoftware: Danmark slår sig sammen med 10 andre lande

Danmark går sammen med 10 andre lande for at forhindre spredning af spionsoftware.

Artikel top billede

Danmark har allieret sig med 10 andre lande, som i en fælles erklæring har givet hinanden løfte om, at landene ville bekæmpe misbrug af kommerciel spionsoftware.

Det beretter Berlingske.

I den fælles erklæring erkender landene, at misbrug af sådanne værktøjer udgør en trussel mod national sikkerhed og individuelle frihedsrettigheder og alt for ofte bruges til at overvåge og intimidere politiske modstandere, begrænse ytringsfrihed og menneskerettigheder eller på andre måder krænke civilretlige frihedsrettigheder, lyder det.

Derfor mener de deltagende lande, at der er behov for både nationale og internationale regler og kontrolmekanismer for at forhindre spredning og misbrug af denne teknologi.

Ud over Danmark, tæller alliancen Australien, Canada, Costa Rica, Frankrig, New Zealand, Norge, Sverige, Storbritannien samt USA.

Danmark forpligter sig i den forbindelse til at arbejde på at etablere procedurer og retningslinjer, der sikrer, at eventuel brug af spionsoftware af regeringen er i overensstemmelse med internationale menneskerettigheder og civilretlige frihedsrettigheder.

Dette vil også omfatte at forhindre eksport af software, teknologi og udstyr til brugere, der kan tænkes at misbruge det til cyberkriminalitet eller uautoriseret overvågning af informationssystemer, lyder det.

De deltagende lande vil også samarbejde om at dele information om spredning og misbrug af spionsoftware samt arbejde tæt sammen med industrien og civilsamfundet for at fastlægge passende standarder og retningslinjer.

Dette vil også omfatte en dialog med andre lande og interessenter for at sikre en mere ensartet tilgang til regulering og kontrol med spionsoftware.

Det er første gang, at landene arbejder sammen om at bekæmpe spredning og misbrug af spionsoftware.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S