Efter kæmpe underskud: Nu åbner Mobilepay for mulig brugerbetaling i fremtiden

Mobilepay-brugerne kan risikere, at de i fremtiden skal betale et gebyr, når de bruger den populære app til at overføre penge.

Artikel top billede

(Foto: Mobilepay)

Gennem næsten et årti har Mobilepay gjort det muligt for danskere gratis at sende penge til hinanden.

Men nu åbner Mobilepay, der sidste år fusionerede med norske Vipps, for at brugerbetaling kan blive en mulighed i fremtiden.

Det skriver Børsen.

Men efter, at Mobilepay tidligere på ugen præsenterede et blodrødt regnskab med et underskud på 342 millioner kroner, vil selskabets topchef Claus Bunkenborg ikke afvise, at brugere i fremtiden vil skulle til lommerne, når de bruger appen.

“Det er da oplagt at tænke på, at det, som du i dag ikke tager en pris for, kan man måske tage en pris for i morgen. Så selvfølgelig er det en mulighed, men ikke noget, der kommer i morgen,” siger Claus Bunkenborg topchef i Mobilepay til Børsen.

Mobilepay blev oprindeligt stiftet af Danske Bank, men efter fusionen med mobilbetaling norske Vipps skiftede firmaet bag navn til Vipps Mobilepay.

I mange år har Mobilepay forsøgt at komme ind på markedet for mobilbetalinger i butikker, men her har selskabet mødt hård konkurrence fra især Apple Pay. Sidste år viste en undersøgelse, at hver femte betaling i de store danske byer sker med Apple Pay.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse