Telenor i Danmark har drevet ulovlig forsikrings-forretning i årevis

Telenor Danmark har i flere år drevet ulovlig forretning i Danmark i strid med loven at sælge forsikringer.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor i Danmark har i strid med loven drevet forretning på forsikrings-området uden at have de nødvendige tilladelser.

Sådan lyder det fra Finanstilsynet, som konkluderer, at Telenor siden april 2020 ulovligt har drevet forsikringsvirksomhed.

Det kræver nemlig en tilladelse fra Finanstilsynet at drive en forsikrings-virksomhed herhjemme. Og den har Telenor aldrig fået.

Finanstilsynet gør ikke yderligere ved sagen end at løfte pegefingeren og beordre Telenor til at få bragt sagerne og tilladelserne i orden.

“Finanstilsynet har påbudt Telenor A/S at lovliggøre forholdet,” lyder det fra Finanstilsynet.

Sagen drejer sig om Telenors såkaldte SkærmSkift-forsikring.

Via denne forsikring har Telenors kunder i mange år kunne forsikre sig mod skærmskift.

Telenor meddeler, at selskabet i kølvandet på Finanstilsynets afgørelse nu forsøger at finde en løsning med en ekstern partner.

“Vi har god dialog med tilsynet, og hvis du allerede har SkærmSkift med i dit abonnement, så er du fortsat dækket som du plejer, og der vil ikke være nogen forskel for dig;” meddeler Telenor.

Selskabet stopper nu med at udbyde forsikrings-ordningen til nye abonnenter, men at forsikrings-ordeningen “automatisk bliver en del af abonnementet, når den nye løsning træder i kraft,” lyder det fra Telenor.

Ifølge Mobilsiden vil man som Telenor-kunde kunne få skiftet sin skærm en gang om året og tre gange i alt.

Dog skal man selv betale en selvrisiko på op til 499 kroner.

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen