Telenor i Danmark har drevet ulovlig forsikrings-forretning i årevis

Telenor Danmark har i flere år drevet ulovlig forretning i Danmark i strid med loven at sælge forsikringer.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor i Danmark har i strid med loven drevet forretning på forsikrings-området uden at have de nødvendige tilladelser.

Sådan lyder det fra Finanstilsynet, som konkluderer, at Telenor siden april 2020 ulovligt har drevet forsikringsvirksomhed.

Det kræver nemlig en tilladelse fra Finanstilsynet at drive en forsikrings-virksomhed herhjemme. Og den har Telenor aldrig fået.

Finanstilsynet gør ikke yderligere ved sagen end at løfte pegefingeren og beordre Telenor til at få bragt sagerne og tilladelserne i orden.

“Finanstilsynet har påbudt Telenor A/S at lovliggøre forholdet,” lyder det fra Finanstilsynet.

Sagen drejer sig om Telenors såkaldte SkærmSkift-forsikring.

Via denne forsikring har Telenors kunder i mange år kunne forsikre sig mod skærmskift.

Telenor meddeler, at selskabet i kølvandet på Finanstilsynets afgørelse nu forsøger at finde en løsning med en ekstern partner.

“Vi har god dialog med tilsynet, og hvis du allerede har SkærmSkift med i dit abonnement, så er du fortsat dækket som du plejer, og der vil ikke være nogen forskel for dig;” meddeler Telenor.

Selskabet stopper nu med at udbyde forsikrings-ordningen til nye abonnenter, men at forsikrings-ordeningen “automatisk bliver en del af abonnementet, når den nye løsning træder i kraft,” lyder det fra Telenor.

Ifølge Mobilsiden vil man som Telenor-kunde kunne få skiftet sin skærm en gang om året og tre gange i alt.

Dog skal man selv betale en selvrisiko på op til 499 kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)