Telenor i Danmark har drevet ulovlig forsikrings-forretning i årevis

Telenor Danmark har i flere år drevet ulovlig forretning i Danmark i strid med loven at sælge forsikringer.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor i Danmark har i strid med loven drevet forretning på forsikrings-området uden at have de nødvendige tilladelser.

Sådan lyder det fra Finanstilsynet, som konkluderer, at Telenor siden april 2020 ulovligt har drevet forsikringsvirksomhed.

Det kræver nemlig en tilladelse fra Finanstilsynet at drive en forsikrings-virksomhed herhjemme. Og den har Telenor aldrig fået.

Finanstilsynet gør ikke yderligere ved sagen end at løfte pegefingeren og beordre Telenor til at få bragt sagerne og tilladelserne i orden.

“Finanstilsynet har påbudt Telenor A/S at lovliggøre forholdet,” lyder det fra Finanstilsynet.

Sagen drejer sig om Telenors såkaldte SkærmSkift-forsikring.

Via denne forsikring har Telenors kunder i mange år kunne forsikre sig mod skærmskift.

Telenor meddeler, at selskabet i kølvandet på Finanstilsynets afgørelse nu forsøger at finde en løsning med en ekstern partner.

“Vi har god dialog med tilsynet, og hvis du allerede har SkærmSkift med i dit abonnement, så er du fortsat dækket som du plejer, og der vil ikke være nogen forskel for dig;” meddeler Telenor.

Selskabet stopper nu med at udbyde forsikrings-ordningen til nye abonnenter, men at forsikrings-ordeningen “automatisk bliver en del af abonnementet, når den nye løsning træder i kraft,” lyder det fra Telenor.

Ifølge Mobilsiden vil man som Telenor-kunde kunne få skiftet sin skærm en gang om året og tre gange i alt.

Dog skal man selv betale en selvrisiko på op til 499 kroner.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS