Vestager blandt verdens 100 mest indflydelsesrige personer: Hædres for kamp mod tech-giganter

Danske Margrethe Vestagers kamp for at regulere tech-giganterne, gør hende til en af verdens 100 mest indflydelsesrige personer, mener et amerikansk magasin.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

EU’s kommissær for konkurrence og digitalisering Margrethe Vestager er en af verdens mest indflydelsesrige personer.

Det mener det amerikanske magasin Time, som har den danske politiker opført på sin årlige liste over verdens 100 mest indflydelsesrige personer.

Listen der blev offentliggjort torsdag er ikke rangeret, men magasinet fremhæver Margrethe Vestagers arbejde med at udfordre store tech-giganter, som Google, Amazon, Apple og Facebook.

Fremhæver kamp mod tech-giganter

Helt konkret fremhæves det, at hun ført an i granskningen af, hvordan selskaberne forvalter deres markedsposition, hvilket har ført til strammere regulering og udstedelsen af en række store bøder i EU.

Eksempelvis fik Margrethe Vestager og EU-kommissionen sidste år EU-rettens ord for, at det var i orden at udstede en bøde på 30,5 milliarder kroner for misbrug af sin dominerende position på mobilmarkedet.

Margrethe Vestager er den eneste dansker på årets liste.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job