Google bygger splinterny søgemaskine baseret på kunstig intelligens

Udover den helt nye søgemaskine tilfører Google også nye AI-funktioner til den eksisterende søgemaskine

Artikel top billede

(Foto: Greg Bulla/Unsplash)

At Google er verdens mest brugte søgemaskine, kan der vist ikke herske tvivl om.

Søgemaskinen bruges dagligt af milliarder af brugere verden over, og er man alligevel havnet på Microsofts Bing-søgemaskine, skynder man sig febrilsk at taste google ind i søgefeltet.

Men noget tyder på, at Googles klassiske søgemaskine står overfor en radikal ændring.

Ifølge New York Times, er Google i gang med at bygge en helt ny søgemaskine baseret på kunstig intelligens.

Bliver samtalebaseret

Baseret på brugerens tidligere søgninger skal Googles nye søgemaskine komme op med udvalgte resultater for, hvad den enkelte bruger kunne være interesseret i at søge på, og eksempelvis hvilke produkter brugeren kunne være interesseret i at købe.

På samme tid skal søgemaskinen være samtalebaseret, som vi blandt andet har set det med allestedsværende ChatGPT fra OpenAI.

Udover den nye søgemaskine arbejder 160 fuldtidsmedarbejdere i Google ifølge New York Times på et andet AI-projekt, der går under navnet Magi. Magi skal tilføje nye funktioner til Googles eksisterende søgemaskine, og blandt andet tilbyde brugerne en samtalebaseret måde at søge efter musik samt mulighed for at svare på udvikler-spørgsmål.

Bing blæser derudaf  

New York Times skriver yderligere, at det kom som et chok for Google, da det i marts kom frem, at Samsung overvejede at skifte Google-søgemaskinen ud med Microsofts Bing.

Bing har haft stærk medvind, efter Microsoft, der er hovedaktionær i Open AI og dermed ChatGPT, for nyligt tilføjede AI-teknologier til Bing-søgemaskinen.

Microsofts Bing er hurtigt på vej til at blive den største trussel for Google. Ifølge marketingsbureuret Reliablesoft sidder Google dog fortsat på 92,57 procent af markedet for søgemaskiner.

Ifølge New York Times står Google til at miste tre milliarder dollar, hvis Sydkoreanske Samsung ikke fornyer kontrakten med Google, og i stedet vil bruge Microsofts Bing-søgemaskine fremadrettet.

Derudover har Google en 20 milliarder dollar-kontrakt med Apple, der skal fornyes senere i år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S