Spion-firma har fundet helt nye måder at hacke iPhones på

Firmaet bag den berygtede spyware Pegasus har fundet nye metoder, der gør det muligt at bryde ind i iPhones.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / David Grandmougin)

Det israelske firma NSO Group, der har udviklet den berygtede spyware Pegasus fortsætter med at finde på nye måde at hacke iPhones på.

Forskere fra Citizen Lab ved University of Toronto i Canada har ifølge Washington Post således opdaget tre nye metoder, som selskabet har brugt til at få adgang til iPhones

Ligesom med Pegasus-spywaren er de nye metoder såkaldte “zero-click-hacks.”

Det vil sige, at de gør det muligt at hacke en iPhone uden, at brugeren af iPhone selv skal gøre noget aktivt for at aktivere spywaren.

Ifølge Citizen Lab er de nye angrebsmetoder fra NSO både registreret på telefoner med iOS 15 og tidlige udgaver af iOS 16.

Sikkerhedshuller er blevet lappet

Citizen Lab har ifølge Washington Post informeret Apple om sårbarhederne, som allerede har lappet sikkerhedshullerne.

En talsperson fra Apple oplyser ligeledes til avisen, at sikkerhedstruslen kun har påvirket et meget lille antal kunder.

Hos NSO Group oplyser talsperson Liron Bruck, at selskabet er underlagt striks regulering, som bliver overholdt og understreger samtidig, at selskabets produkter bliver brugt til at bekæmpe terrorisme og kriminalitet.

Det er dog tidligere blevet rapporteret, at Pegasus-spywaren er brugt af autoritære regimer, og den engelke avis The Guardian har tidligere beskrevet, hvordan spywaren blev brugt til infiltrere smartphones tilhørerne journalister, menneskerettighedsforkæmpere og embedsmænd over hele verden.

Pegasus softwaren kunne spredes via iMessage og sms-beskede og efterfølgende give adgang til tekst-beskeder, billeder og gps-data på de ramte telefoner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S