Spion-firma har fundet helt nye måder at hacke iPhones på

Firmaet bag den berygtede spyware Pegasus har fundet nye metoder, der gør det muligt at bryde ind i iPhones.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / David Grandmougin)

Det israelske firma NSO Group, der har udviklet den berygtede spyware Pegasus fortsætter med at finde på nye måde at hacke iPhones på.

Forskere fra Citizen Lab ved University of Toronto i Canada har ifølge Washington Post således opdaget tre nye metoder, som selskabet har brugt til at få adgang til iPhones

Ligesom med Pegasus-spywaren er de nye metoder såkaldte “zero-click-hacks.”

Det vil sige, at de gør det muligt at hacke en iPhone uden, at brugeren af iPhone selv skal gøre noget aktivt for at aktivere spywaren.

Ifølge Citizen Lab er de nye angrebsmetoder fra NSO både registreret på telefoner med iOS 15 og tidlige udgaver af iOS 16.

Sikkerhedshuller er blevet lappet

Citizen Lab har ifølge Washington Post informeret Apple om sårbarhederne, som allerede har lappet sikkerhedshullerne.

En talsperson fra Apple oplyser ligeledes til avisen, at sikkerhedstruslen kun har påvirket et meget lille antal kunder.

Hos NSO Group oplyser talsperson Liron Bruck, at selskabet er underlagt striks regulering, som bliver overholdt og understreger samtidig, at selskabets produkter bliver brugt til at bekæmpe terrorisme og kriminalitet.

Det er dog tidligere blevet rapporteret, at Pegasus-spywaren er brugt af autoritære regimer, og den engelke avis The Guardian har tidligere beskrevet, hvordan spywaren blev brugt til infiltrere smartphones tilhørerne journalister, menneskerettighedsforkæmpere og embedsmænd over hele verden.

Pegasus softwaren kunne spredes via iMessage og sms-beskede og efterfølgende give adgang til tekst-beskeder, billeder og gps-data på de ramte telefoner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Everllence

Data Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank

Automation Developer - Digital & Processes

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS