Spion-firma har fundet helt nye måder at hacke iPhones på

Firmaet bag den berygtede spyware Pegasus har fundet nye metoder, der gør det muligt at bryde ind i iPhones.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / David Grandmougin)

Det israelske firma NSO Group, der har udviklet den berygtede spyware Pegasus fortsætter med at finde på nye måde at hacke iPhones på.

Forskere fra Citizen Lab ved University of Toronto i Canada har ifølge Washington Post således opdaget tre nye metoder, som selskabet har brugt til at få adgang til iPhones

Ligesom med Pegasus-spywaren er de nye metoder såkaldte “zero-click-hacks.”

Det vil sige, at de gør det muligt at hacke en iPhone uden, at brugeren af iPhone selv skal gøre noget aktivt for at aktivere spywaren.

Ifølge Citizen Lab er de nye angrebsmetoder fra NSO både registreret på telefoner med iOS 15 og tidlige udgaver af iOS 16.

Sikkerhedshuller er blevet lappet

Citizen Lab har ifølge Washington Post informeret Apple om sårbarhederne, som allerede har lappet sikkerhedshullerne.

En talsperson fra Apple oplyser ligeledes til avisen, at sikkerhedstruslen kun har påvirket et meget lille antal kunder.

Hos NSO Group oplyser talsperson Liron Bruck, at selskabet er underlagt striks regulering, som bliver overholdt og understreger samtidig, at selskabets produkter bliver brugt til at bekæmpe terrorisme og kriminalitet.

Det er dog tidligere blevet rapporteret, at Pegasus-spywaren er brugt af autoritære regimer, og den engelke avis The Guardian har tidligere beskrevet, hvordan spywaren blev brugt til infiltrere smartphones tilhørerne journalister, menneskerettighedsforkæmpere og embedsmænd over hele verden.

Pegasus softwaren kunne spredes via iMessage og sms-beskede og efterfølgende give adgang til tekst-beskeder, billeder og gps-data på de ramte telefoner.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S