Selskabet bag det frygtede spion-program Pegasus i krise efter spion-afsløringer: Fyrer topchef og 100 medarbejdere - vil fremover kun sælge til Nato-lande

Det israelske selskab NSO, der står bag et af verdens mest effektive og berygtede overvågningsprogrammer, fyrer topchefen og 100 medarbejdere og refokuserer efter massiv kritik.

Artikel top billede

Det israelske softwareselskab NSO sætter topchef Shalev Hulio og 100 af sine medarbejdere på porten efter massiv kritik af hovedproduktet Pegasus.

Pegasus regnes for at være blandt verdens mest effektive spion-programmer.

Det frygtede program kan i det skjulte anvendes til at sikre sig fuld adgang til andres telefoner - inklusive kameraer og mikrofon, billeder, apps og alt andet samtidig med, at det er næsten umuligt at spore.

Programmet er så effektivt, at EU mener, at det er en trussel mod vores fundamentale rettigheder til privatliv og vil derfor have det helt forbudt.

NSO Group har altid fastholdt, at spyware-programmet er udviklet til at blive anvendt af stater til bekæmpelse af terrorister og forbrydere.

Det er i sagens natur en uholdbar kommerciel situation for ethvert selskab, der ønsker at sælge sit produkt og tjene penge på det.

Årsagen til den store omstrukturering er da også, at slå et ordentligt slag for, at Pegasus fremover alene skal anvendes til ‘retfærdige og værdige formål,’ lyder det fra NSO Group.

Vil satse på de 30 Nato-lande

Det betyder, at NSO Group fremover vil satse på de 30 Nato-lande som kunde-emner - og altså ikke andre lande i verden, som kan anvende Pegasus til at fremme egne interesser.

“Selskabets produkter er fortsat meget efterspurgte af stater og myndigheder på grund af den banebrydende teknologi og deres dokumenterede evne til kriminalitets-bekæmpelse,” meddeler NSO Group.

Selskabet har altid holdt sin kundeliste hemmelig, men har fastholdt, at Pegasus alene anvendes af regeringer og lignende i jagten på terrorister, pædofile, hårdkogte kriminelle og lignende.

Det er tidligere kommet frem, at den berygtede spyware er blevet anvendt i blandt andet Ungarn, Saudiarabien, Spanien, Indien, Frankrig og Uganda.

Fornylig afslørede blandt andet avisen The Guardian, at Pegasus blev anvendt til at overvåge den franske præsident Emmanuel Macron samt næsten hele den franske regering.

Også en lang række journalister, aktivitister og politikere i blandt andet USA er blevet overvåget med Pegasus.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job