Selskabet bag det frygtede spion-program Pegasus i krise efter spion-afsløringer: Fyrer topchef og 100 medarbejdere - vil fremover kun sælge til Nato-lande

Det israelske selskab NSO, der står bag et af verdens mest effektive og berygtede overvågningsprogrammer, fyrer topchefen og 100 medarbejdere og refokuserer efter massiv kritik.

Artikel top billede

Det israelske softwareselskab NSO sætter topchef Shalev Hulio og 100 af sine medarbejdere på porten efter massiv kritik af hovedproduktet Pegasus.

Pegasus regnes for at være blandt verdens mest effektive spion-programmer.

Det frygtede program kan i det skjulte anvendes til at sikre sig fuld adgang til andres telefoner - inklusive kameraer og mikrofon, billeder, apps og alt andet samtidig med, at det er næsten umuligt at spore.

Programmet er så effektivt, at EU mener, at det er en trussel mod vores fundamentale rettigheder til privatliv og vil derfor have det helt forbudt.

NSO Group har altid fastholdt, at spyware-programmet er udviklet til at blive anvendt af stater til bekæmpelse af terrorister og forbrydere.

Det er i sagens natur en uholdbar kommerciel situation for ethvert selskab, der ønsker at sælge sit produkt og tjene penge på det.

Årsagen til den store omstrukturering er da også, at slå et ordentligt slag for, at Pegasus fremover alene skal anvendes til ‘retfærdige og værdige formål,’ lyder det fra NSO Group.

Vil satse på de 30 Nato-lande

Det betyder, at NSO Group fremover vil satse på de 30 Nato-lande som kunde-emner - og altså ikke andre lande i verden, som kan anvende Pegasus til at fremme egne interesser.

“Selskabets produkter er fortsat meget efterspurgte af stater og myndigheder på grund af den banebrydende teknologi og deres dokumenterede evne til kriminalitets-bekæmpelse,” meddeler NSO Group.

Selskabet har altid holdt sin kundeliste hemmelig, men har fastholdt, at Pegasus alene anvendes af regeringer og lignende i jagten på terrorister, pædofile, hårdkogte kriminelle og lignende.

Det er tidligere kommet frem, at den berygtede spyware er blevet anvendt i blandt andet Ungarn, Saudiarabien, Spanien, Indien, Frankrig og Uganda.

Fornylig afslørede blandt andet avisen The Guardian, at Pegasus blev anvendt til at overvåge den franske præsident Emmanuel Macron samt næsten hele den franske regering.

Også en lang række journalister, aktivitister og politikere i blandt andet USA er blevet overvåget med Pegasus.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,