Samsung overhaler Apple og tager tronen på mobilmarkedet

Samsung har nu førstepladsen på mobilmarkedet, men markedet som helhed er fortsat skrantende.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

For femte kvartal i træk faldt det globale smartphonemarked. Salget faldt med 12 procent i forhold til første kvartal sidste år.

Det viser nye tal fra analysevirksomheden Canalys.

Samsung var den eneste førende leverandør, der er tilbage på førstepladsen igen med en markedsandel på 22 procent ved seneste kvartal.

Det betyder, at de pressede Apple ned på andenpladsen, som nu har en markedsandel på 21 procent, men Canalys oplyser, at der trods dette var stor efterspørgsel efter iPhone 14 Pro i løbet af kvartalet, skriver Computersweden.

Xiaomi forbliver på tredjepladsen med en markedsandel på 11 procent, efterfulgt af Oppo med 10 procent, og Vivo med otte procent.

På trods af det fortsatte fald, peger Canalys på, at markedet ser ud til at stabilisere sig.

”Vi har set nogle tegn på en afdæmpning af det fortsatte fald. Der er sket nogle forbedringer i efterspørgslen efter visse produkter og prisklasser. Derudover er nogle leverandører mere aktive med hensyn til produktionsplanlægning og komponentbestilling,” meddeler Canalys-analytiker Toby Zhu.

Han forudser, at branchens varerlager kan nå et sundt niveau i slutningen af andet kvartal.

”Det er endnu for tidligt at se genopretningen i den samlede efterspørgsel. Salgsvolumen på det globale smartphonemarked forventes dog at blive bedre takket være reducerede lagre i de kommende kvartaler. 5G bliver mere populært, og foldbare telefoner er de nye drivkræfter,” lyder det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura