Samsung overhaler Apple og tager tronen på mobilmarkedet

Samsung har nu førstepladsen på mobilmarkedet, men markedet som helhed er fortsat skrantende.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

For femte kvartal i træk faldt det globale smartphonemarked. Salget faldt med 12 procent i forhold til første kvartal sidste år.

Det viser nye tal fra analysevirksomheden Canalys.

Samsung var den eneste førende leverandør, der er tilbage på førstepladsen igen med en markedsandel på 22 procent ved seneste kvartal.

Det betyder, at de pressede Apple ned på andenpladsen, som nu har en markedsandel på 21 procent, men Canalys oplyser, at der trods dette var stor efterspørgsel efter iPhone 14 Pro i løbet af kvartalet, skriver Computersweden.

Xiaomi forbliver på tredjepladsen med en markedsandel på 11 procent, efterfulgt af Oppo med 10 procent, og Vivo med otte procent.

På trods af det fortsatte fald, peger Canalys på, at markedet ser ud til at stabilisere sig.

”Vi har set nogle tegn på en afdæmpning af det fortsatte fald. Der er sket nogle forbedringer i efterspørgslen efter visse produkter og prisklasser. Derudover er nogle leverandører mere aktive med hensyn til produktionsplanlægning og komponentbestilling,” meddeler Canalys-analytiker Toby Zhu.

Han forudser, at branchens varerlager kan nå et sundt niveau i slutningen af andet kvartal.

”Det er endnu for tidligt at se genopretningen i den samlede efterspørgsel. Salgsvolumen på det globale smartphonemarked forventes dog at blive bedre takket være reducerede lagre i de kommende kvartaler. 5G bliver mere populært, og foldbare telefoner er de nye drivkræfter,” lyder det.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse