Samsung overhaler Apple og tager tronen på mobilmarkedet

Samsung har nu førstepladsen på mobilmarkedet, men markedet som helhed er fortsat skrantende.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

For femte kvartal i træk faldt det globale smartphonemarked. Salget faldt med 12 procent i forhold til første kvartal sidste år.

Det viser nye tal fra analysevirksomheden Canalys.

Samsung var den eneste førende leverandør, der er tilbage på førstepladsen igen med en markedsandel på 22 procent ved seneste kvartal.

Det betyder, at de pressede Apple ned på andenpladsen, som nu har en markedsandel på 21 procent, men Canalys oplyser, at der trods dette var stor efterspørgsel efter iPhone 14 Pro i løbet af kvartalet, skriver Computersweden.

Xiaomi forbliver på tredjepladsen med en markedsandel på 11 procent, efterfulgt af Oppo med 10 procent, og Vivo med otte procent.

På trods af det fortsatte fald, peger Canalys på, at markedet ser ud til at stabilisere sig.

”Vi har set nogle tegn på en afdæmpning af det fortsatte fald. Der er sket nogle forbedringer i efterspørgslen efter visse produkter og prisklasser. Derudover er nogle leverandører mere aktive med hensyn til produktionsplanlægning og komponentbestilling,” meddeler Canalys-analytiker Toby Zhu.

Han forudser, at branchens varerlager kan nå et sundt niveau i slutningen af andet kvartal.

”Det er endnu for tidligt at se genopretningen i den samlede efterspørgsel. Salgsvolumen på det globale smartphonemarked forventes dog at blive bedre takket være reducerede lagre i de kommende kvartaler. 5G bliver mere populært, og foldbare telefoner er de nye drivkræfter,” lyder det.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse