Netflix udskyder klapjagt på deling af adgangskoder

Du kan dele din Netflix-adgangskode lidt endnu, men snart er det slut, hvis du ikke betaler ekstra.

Artikel top billede

Streamingiganten Netflix bebudede offensiv mod brugere, der deler deres adgangskoder med familie og venner bliver nu udskudt.

Det oplyste Netflix ifølge amerikanske NBC News, da selskabet offentliggjorde sit seneste kvartalsregnskab tirsdag.

Planen indebærer at Netflix blokerer adgangen for folk, som selskabet vurderer ikke er indehaver af den pågældende konti. I stedet vil man indføre et system, hvor folk kan tilkøbe en ekstra bruger til deres konto.

Det var oprindeligt planen at Netflix vil aktivere tiltaget i årets første kvartal, men selskabet oplyser nu, at det bliver udskudt til et ikke nærmere defineret tidspunkt i løbet af andet kvartal.

Udrullet på forsøgsbasis

Planen er dog allerede på forsøgsbasis blevet udrullet i Spanien, Portugal, New Zealand og Portugal, men den mangler stadigvæk at stå sin prøve på alle Netflix' markeder. Herunder hjemmemarkedet i USA.

Netflix forklarer, at udskydelsen skyldes, at man ønsker at rette en række fejl før lanceringen.

Eksempelvis har selskabet opdaget, at der kan opstå problemer, hvis brugerne anvender Netflix uden for deres hjemmeadresse, og det ønsker selskabet at rette op på før den store udrulningen.

“Vi vurderer at det er bedre tage lidt ekstra tid og så få indkorporeret de ting som vi har lært i forsøgsperioden, så vi kan sikre en så glat overgang som muligt for vores medlemmer,” sagde Netflix-topchefen Greg Peters i forbindelse med offentliggørelsen af regnskabet.

Selskabet oplyser desuden, at det har set en tendens til at flere folk opsiger, deres abonnementer umiddelbart efter det nye tiltag bliver aktiveret, men at mange folk genaktiverer deres konti senere.

Annonce

Annonceindlæg fra Partnertekst

Sådan bliver 5G en reel bredbåndsløsning i danske hjem

5G er for længst gået fra buzzword til reel infrastruktur, også i almindelige husstande.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S