Netflix udskyder klapjagt på deling af adgangskoder

Du kan dele din Netflix-adgangskode lidt endnu, men snart er det slut, hvis du ikke betaler ekstra.

Artikel top billede

Streamingiganten Netflix bebudede offensiv mod brugere, der deler deres adgangskoder med familie og venner bliver nu udskudt.

Det oplyste Netflix ifølge amerikanske NBC News, da selskabet offentliggjorde sit seneste kvartalsregnskab tirsdag.

Planen indebærer at Netflix blokerer adgangen for folk, som selskabet vurderer ikke er indehaver af den pågældende konti. I stedet vil man indføre et system, hvor folk kan tilkøbe en ekstra bruger til deres konto.

Det var oprindeligt planen at Netflix vil aktivere tiltaget i årets første kvartal, men selskabet oplyser nu, at det bliver udskudt til et ikke nærmere defineret tidspunkt i løbet af andet kvartal.

Udrullet på forsøgsbasis

Planen er dog allerede på forsøgsbasis blevet udrullet i Spanien, Portugal, New Zealand og Portugal, men den mangler stadigvæk at stå sin prøve på alle Netflix' markeder. Herunder hjemmemarkedet i USA.

Netflix forklarer, at udskydelsen skyldes, at man ønsker at rette en række fejl før lanceringen.

Eksempelvis har selskabet opdaget, at der kan opstå problemer, hvis brugerne anvender Netflix uden for deres hjemmeadresse, og det ønsker selskabet at rette op på før den store udrulningen.

“Vi vurderer at det er bedre tage lidt ekstra tid og så få indkorporeret de ting som vi har lært i forsøgsperioden, så vi kan sikre en så glat overgang som muligt for vores medlemmer,” sagde Netflix-topchefen Greg Peters i forbindelse med offentliggørelsen af regnskabet.

Selskabet oplyser desuden, at det har set en tendens til at flere folk opsiger, deres abonnementer umiddelbart efter det nye tiltag bliver aktiveret, men at mange folk genaktiverer deres konti senere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo