Teslas massive prisnedsættelser rammer selskabets indtjening

Efter at Tesla har skåret ned på priserne, går selskabets indtjening tilbage med 24 procent.

Artikel top billede

(Foto: Daniel J. Johung)

I løbet af årets første måneder har Tesla skåret i priserne for sine elbiler ad flere omgange.

Det viser sig nu også af selskabets regnskabstal for første kvartal.

Her går indtjeningen tilbage med 24 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Det skriver Wall Street Journal.

Indtjeningen for kvartalet lød på 2,5 milliarder doller, hvor det sidste år lød på 3,3 milliarder dollar.

Selvom indtjeningen gik tilbage, så steg omsætningen dog med 24 procent til 23,33 milliarder dollar i kvartalet. Her gør det sig dog klart, at selskabets indtjeningsgrad er blevet forringet.

Her viser det sig, at Tesla er påvrket af de høje renter samt den faldende efterspørgsmål, hvilket er årsagen til, at selskabet har sænket priserne flere gange for at holde salget oppe.

I midten af januar kom Tesla med den første prisbombe. Tesla pressede priserne markant ned på sine to mest populære elbiler: Model 3 og Model Y.

Her var der tale om nogle af de meget drastiske prisreduktioner, som særligt gælder den europæisk fremstillede Model Y, som får barberet hele 30 procent af prisen.

De øvrige kollektion af Model Y og Model 3 biler får sænket priserne med mellem 20 og 25 procent.

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S