Teslas massive prisnedsættelser rammer selskabets indtjening

Efter at Tesla har skåret ned på priserne, går selskabets indtjening tilbage med 24 procent.

Artikel top billede

(Foto: Daniel J. Johung)

I løbet af årets første måneder har Tesla skåret i priserne for sine elbiler ad flere omgange.

Det viser sig nu også af selskabets regnskabstal for første kvartal.

Her går indtjeningen tilbage med 24 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Det skriver Wall Street Journal.

Indtjeningen for kvartalet lød på 2,5 milliarder doller, hvor det sidste år lød på 3,3 milliarder dollar.

Selvom indtjeningen gik tilbage, så steg omsætningen dog med 24 procent til 23,33 milliarder dollar i kvartalet. Her gør det sig dog klart, at selskabets indtjeningsgrad er blevet forringet.

Her viser det sig, at Tesla er påvrket af de høje renter samt den faldende efterspørgsmål, hvilket er årsagen til, at selskabet har sænket priserne flere gange for at holde salget oppe.

I midten af januar kom Tesla med den første prisbombe. Tesla pressede priserne markant ned på sine to mest populære elbiler: Model 3 og Model Y.

Her var der tale om nogle af de meget drastiske prisreduktioner, som særligt gælder den europæisk fremstillede Model Y, som får barberet hele 30 procent af prisen.

De øvrige kollektion af Model Y og Model 3 biler får sænket priserne med mellem 20 og 25 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS