Teslas massive prisnedsættelser rammer selskabets indtjening

Efter at Tesla har skåret ned på priserne, går selskabets indtjening tilbage med 24 procent.

Artikel top billede

(Foto: Daniel J. Johung)

I løbet af årets første måneder har Tesla skåret i priserne for sine elbiler ad flere omgange.

Det viser sig nu også af selskabets regnskabstal for første kvartal.

Her går indtjeningen tilbage med 24 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Det skriver Wall Street Journal.

Indtjeningen for kvartalet lød på 2,5 milliarder doller, hvor det sidste år lød på 3,3 milliarder dollar.

Selvom indtjeningen gik tilbage, så steg omsætningen dog med 24 procent til 23,33 milliarder dollar i kvartalet. Her gør det sig dog klart, at selskabets indtjeningsgrad er blevet forringet.

Her viser det sig, at Tesla er påvrket af de høje renter samt den faldende efterspørgsmål, hvilket er årsagen til, at selskabet har sænket priserne flere gange for at holde salget oppe.

I midten af januar kom Tesla med den første prisbombe. Tesla pressede priserne markant ned på sine to mest populære elbiler: Model 3 og Model Y.

Her var der tale om nogle af de meget drastiske prisreduktioner, som særligt gælder den europæisk fremstillede Model Y, som får barberet hele 30 procent af prisen.

De øvrige kollektion af Model Y og Model 3 biler får sænket priserne med mellem 20 og 25 procent.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S