Visma Dinero lancerer ChatGPT-support: Vil nedbringe antallet af ansatte i selskabet

Visma Dinero har netop integreret ChatGPT i sin supportløsning, der skal hjælpe brugerne med regnskabsrelaterede spørgsmål. Det vil på sigt gøre, at selskabet bliver færre medarbejdere, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Jonathan Kemper/Unsplash)

Det Martin Thorborg-ledede selskab, Visma Dinero, lancerer nu en ny support-løsning, hvor ChatGPT er integreret.

Derved kan brugerne af regnskabsprogrammet få hjælp til regnskaber af chatrobotten, der er bygget på GPT-4. Derved er den nye regnskabssupport også tilgængelig døgnet rundt.

Det skriver Visma Dinero i en pressemeddelelse.

Det nye løsning vil samtidig gøre, at selskabet bliver færre medarbejdere på sigt, lyder det.

Den vil nemlig udføre en ræke opgaver, som medarbejdere tidligere varetog. Derved melder Visma Dinero nu, at der vil være stillinger i fremtiden, der ikke genbesættes.

Det vil dreje sig om virksomhedens deltidsansatte supportere, der henad vejen færdiguddannes, og alligevel skal ud i andre virksomhedenr, fremgår det.

"Engang argumenterede jeg for, at vi aldrig skulle have en chatbot i Dinero, men min virkelighedsopfattelse er simpelthen blevet flået i stykker i de sidste måneder. Nu kan en chatbot besvare en masse af brugernes simple spørgsmål hurtigt og korrekt, og så kan supporterne tage sig af de mere komplicerede spørgsmål og samtidig være med til at træne robotten," siger Martin Thorborg i meddelelsen.

Den nye chatbot skal trænes på sigt, så den bliver bedre i stand til at supportere brugerne og komme med forslag til forbedringer i et regnskab, lyder det.

"Vi vil gribe de tilsyneladende ubegrænsede muligheder, som den nye teknologi tilbyder. Så da vi i forrige uge fik adgang til den nyeste version af ChatGPT, smed medarbejderne det, de havde i hænderne, og derfor kan vi i denne uge lancere en funktionsdygtig chatrobot, der kan hjælpe vores brugere døgnet rundt," tilføjer Martin Thorborg.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank