It-veteranen Mogens Elsberg er ny formand for Globeteam - igen

Mogens Elsberg vender tilbage som bestyrelsesformand for konsulenthuset Globeteam. Han overtager posten fra Arne Norheim, der bliver daglig leder for Globeteam i Norge.

Artikel top billede

(Foto: Globeteam)

Det danske konsulenthus Globeteam har netop udnævnt it-veteranen Mogens Elberg som ny formand for bestyrelsen. Det er en post, han også havde fra fra 2014 til 2021.

"Jeg er utroligt glad og beæret over at være blevet valgt igen som bestyrelsesformand for Globeteam. Der er et stadigt stigende fokus på digitalisering og it-sikkerhed. Vi er derfor en forretning i konstant vækst og med et stort ansvar på vores skuldre, som jeg ser frem til at være med til at løfte," siger Mogens Elsberg.

Han har siddet i bestyrelsen i Globeteam siden 2003. Mogens Elsberg har tidligere været direktør i Bluegarden, og før det var han CEO i e-conomic og GN Netcom.

Mogens Elsberg har co-founded egen virksomhed indenfor Payment Services-industrien. Tidligere har han siddet som General Manager i Microsoft og haft flere ledende poster hos IBM.

Mogens Elberg overtager posten fra Arne Norheim, som skal være daglig leder for Globeteam i Norge..

Bestyrelsen i Globeteam består herefter af følgende medlemmer: Mogens Elsberg, Henning Vold, Kasper Skovgaard Kristensen og Nina Fisker Olesen

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura