De britiske myndigheder blokerer for Microsofts milliardopkøb af spilgigant

De britiske konkurrencemyndigheder vender tommelfingeren nedad til Microsoft milliardopkøb til en værdi af omkring 500 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Valent Lau/Unsplash)

Microsoft drømme om at købe spilgiganten Activision Blizzard har lidt et nyrestød.

Den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) har nemlig valgt at blokere det gigantiske opkøb, til en værdi af næsten 500 milliarder danske kroner.

Det sker af frygt for en forvrænget konkurrencesituation særligt på markedet for cloud-gaming, som er på fremmarch i disse dage.

”CMA har forhindret Microsofts foreslåede køb af Activision på grund af bekymringer om, at aftalen ville ændre fremtiden for det hurtigt voksende cloud-spilmarked, hvilket vil føre til reduceret innovation og færre valgmuligheder for britiske spillere i de kommende år,” skriver myndigheden.

Microsofts forslag til CMA har altså ikke været nok til at imødekomme bekymringerne fra myndigheden.

Myndighedens beslutning sker, fordi Microsoft allerede ejer konsollen Xbox, og man frygter for kombinationen ved en af de store konsoller og en af de store spiludbydere på samme ejere vil ramme konkurrencen.

”Microsoft har en stærk position inden for cloud-spiltjenester, og de beviser, der er tilgængelige for CMA, viste, at Microsoft ville finde det kommercielt fordelagtigt at gøre Activisions spil eksklusive til sin egen cloud-spiltjeneste,” skriver CMA.

Giver ikke op

Microsofts næstkommanderende på globalt plan, Brad Smith, meddeler, at Microsoft agter at anke afgørelsen fra CMA, og at techgiganten fortsat er opsatte på at gennemføre opkøbet.

Han henviser til, at Microsoft har indgået aftaler om at gøre spillene fra Actvision Blizzard mere tilgængelige end tidligere.

Han meddeler, at han er ”skuffet” over CMA’s beslutning.

Activison Blizzard står blandt andet bag spil som Call of Duty, World of Warcraft og Candy Crush.

EU tager stilling til Activision-aftalen senest den 22. maj. Amerikanske FTC ønsker også at blokere den.

Læs afgørelsen fra CMA her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car