De britiske myndigheder blokerer for Microsofts milliardopkøb af spilgigant

De britiske konkurrencemyndigheder vender tommelfingeren nedad til Microsoft milliardopkøb til en værdi af omkring 500 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Valent Lau/Unsplash)

Microsoft drømme om at købe spilgiganten Activision Blizzard har lidt et nyrestød.

Den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) har nemlig valgt at blokere det gigantiske opkøb, til en værdi af næsten 500 milliarder danske kroner.

Det sker af frygt for en forvrænget konkurrencesituation særligt på markedet for cloud-gaming, som er på fremmarch i disse dage.

”CMA har forhindret Microsofts foreslåede køb af Activision på grund af bekymringer om, at aftalen ville ændre fremtiden for det hurtigt voksende cloud-spilmarked, hvilket vil føre til reduceret innovation og færre valgmuligheder for britiske spillere i de kommende år,” skriver myndigheden.

Microsofts forslag til CMA har altså ikke været nok til at imødekomme bekymringerne fra myndigheden.

Myndighedens beslutning sker, fordi Microsoft allerede ejer konsollen Xbox, og man frygter for kombinationen ved en af de store konsoller og en af de store spiludbydere på samme ejere vil ramme konkurrencen.

”Microsoft har en stærk position inden for cloud-spiltjenester, og de beviser, der er tilgængelige for CMA, viste, at Microsoft ville finde det kommercielt fordelagtigt at gøre Activisions spil eksklusive til sin egen cloud-spiltjeneste,” skriver CMA.

Giver ikke op

Microsofts næstkommanderende på globalt plan, Brad Smith, meddeler, at Microsoft agter at anke afgørelsen fra CMA, og at techgiganten fortsat er opsatte på at gennemføre opkøbet.

Han henviser til, at Microsoft har indgået aftaler om at gøre spillene fra Actvision Blizzard mere tilgængelige end tidligere.

Han meddeler, at han er ”skuffet” over CMA’s beslutning.

Activison Blizzard står blandt andet bag spil som Call of Duty, World of Warcraft og Candy Crush.

EU tager stilling til Activision-aftalen senest den 22. maj. Amerikanske FTC ønsker også at blokere den.

Læs afgørelsen fra CMA her.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS