De britiske myndigheder blokerer for Microsofts milliardopkøb af spilgigant

De britiske konkurrencemyndigheder vender tommelfingeren nedad til Microsoft milliardopkøb til en værdi af omkring 500 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Valent Lau/Unsplash)

Microsoft drømme om at købe spilgiganten Activision Blizzard har lidt et nyrestød.

Den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) har nemlig valgt at blokere det gigantiske opkøb, til en værdi af næsten 500 milliarder danske kroner.

Det sker af frygt for en forvrænget konkurrencesituation særligt på markedet for cloud-gaming, som er på fremmarch i disse dage.

”CMA har forhindret Microsofts foreslåede køb af Activision på grund af bekymringer om, at aftalen ville ændre fremtiden for det hurtigt voksende cloud-spilmarked, hvilket vil føre til reduceret innovation og færre valgmuligheder for britiske spillere i de kommende år,” skriver myndigheden.

Microsofts forslag til CMA har altså ikke været nok til at imødekomme bekymringerne fra myndigheden.

Myndighedens beslutning sker, fordi Microsoft allerede ejer konsollen Xbox, og man frygter for kombinationen ved en af de store konsoller og en af de store spiludbydere på samme ejere vil ramme konkurrencen.

”Microsoft har en stærk position inden for cloud-spiltjenester, og de beviser, der er tilgængelige for CMA, viste, at Microsoft ville finde det kommercielt fordelagtigt at gøre Activisions spil eksklusive til sin egen cloud-spiltjeneste,” skriver CMA.

Giver ikke op

Microsofts næstkommanderende på globalt plan, Brad Smith, meddeler, at Microsoft agter at anke afgørelsen fra CMA, og at techgiganten fortsat er opsatte på at gennemføre opkøbet.

Han henviser til, at Microsoft har indgået aftaler om at gøre spillene fra Actvision Blizzard mere tilgængelige end tidligere.

Han meddeler, at han er ”skuffet” over CMA’s beslutning.

Activison Blizzard står blandt andet bag spil som Call of Duty, World of Warcraft og Candy Crush.

EU tager stilling til Activision-aftalen senest den 22. maj. Amerikanske FTC ønsker også at blokere den.

Læs afgørelsen fra CMA her.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS