Ekspert: Amazon er meget tæt på at åbne dansk salgskanal

Et Amazon.dk er meget tæt på at være en realitet, vurderer en ekspert. Amazon har foretaget alle de sædvanlige indledende øvelser.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Der har været talt om det i mange år, men nu skulle den være god nok. Amazon er snublende nær på at åbne et en dansk salgskanal i form af Amazon.dk.

En ekspert fortæller til Dansk Erhverv, at Amazon har foretaget alle de forberedelser og indledende øvelser, man typisk ser forud for lanceringen af en ny salgskanal i et land.

For det første er det er blevet muligt at lave dansksproget A+ content i Tyskland – man kan simpelthen angive dansk som sprog ligesom med tjekkisk, polsk og andre tilstødende markeder.

For det andet har Amazon etableret partnerskaber med danske speditører, så virksomheder har mulighed for at vælge en ”prefered carrier” i Danmark, når man sender varer til Amazons lagre i Tyskland.

Amazon ansatte sidste år sin første danske medarbejder, der blandt andet skal hjælpe danske virksomheder med at eksportere via Amazon.

Jeppe Hamming er digital direktør og chef for markedspladser hos reklame- og mediebureauet Nørgård Mikkelsen, hvor han følger Amazon tæt.

Han vurderer, at de nye tiltag er Amazons forsøg på at gøre det lettere for danske producenter at sende varer frem til Tyskland og samtidig øger servicen for de danske forbrugere.

Det er tydelige beviser på, at den amerikanske gigant er i gang med de indledende øvelser for at lave en Amazon.dk, siger han.

”Om det så i første omgang er en dansk oversættelse af det tyske eller svenske site, må tiden vise. Det samme gælder, om Amazon kommer til at bygge lagre i Danmark, eller om man vil servicere Danmark fra tyske lagre, som primært er tilfældet i dag.”

Lanceringen af de nye tiltag følger den udrulningsplan, som Amazon har brugt i andre lande, påpeger han.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S