Ekspert: Amazon er meget tæt på at åbne dansk salgskanal

Et Amazon.dk er meget tæt på at være en realitet, vurderer en ekspert. Amazon har foretaget alle de sædvanlige indledende øvelser.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Der har været talt om det i mange år, men nu skulle den være god nok. Amazon er snublende nær på at åbne et en dansk salgskanal i form af Amazon.dk.

En ekspert fortæller til Dansk Erhverv, at Amazon har foretaget alle de forberedelser og indledende øvelser, man typisk ser forud for lanceringen af en ny salgskanal i et land.

For det første er det er blevet muligt at lave dansksproget A+ content i Tyskland – man kan simpelthen angive dansk som sprog ligesom med tjekkisk, polsk og andre tilstødende markeder.

For det andet har Amazon etableret partnerskaber med danske speditører, så virksomheder har mulighed for at vælge en ”prefered carrier” i Danmark, når man sender varer til Amazons lagre i Tyskland.

Amazon ansatte sidste år sin første danske medarbejder, der blandt andet skal hjælpe danske virksomheder med at eksportere via Amazon.

Jeppe Hamming er digital direktør og chef for markedspladser hos reklame- og mediebureauet Nørgård Mikkelsen, hvor han følger Amazon tæt.

Han vurderer, at de nye tiltag er Amazons forsøg på at gøre det lettere for danske producenter at sende varer frem til Tyskland og samtidig øger servicen for de danske forbrugere.

Det er tydelige beviser på, at den amerikanske gigant er i gang med de indledende øvelser for at lave en Amazon.dk, siger han.

”Om det så i første omgang er en dansk oversættelse af det tyske eller svenske site, må tiden vise. Det samme gælder, om Amazon kommer til at bygge lagre i Danmark, eller om man vil servicere Danmark fra tyske lagre, som primært er tilfældet i dag.”

Lanceringen af de nye tiltag følger den udrulningsplan, som Amazon har brugt i andre lande, påpeger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S