Ekspert: Amazon er meget tæt på at åbne dansk salgskanal

Et Amazon.dk er meget tæt på at være en realitet, vurderer en ekspert. Amazon har foretaget alle de sædvanlige indledende øvelser.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Der har været talt om det i mange år, men nu skulle den være god nok. Amazon er snublende nær på at åbne et en dansk salgskanal i form af Amazon.dk.

En ekspert fortæller til Dansk Erhverv, at Amazon har foretaget alle de forberedelser og indledende øvelser, man typisk ser forud for lanceringen af en ny salgskanal i et land.

For det første er det er blevet muligt at lave dansksproget A+ content i Tyskland – man kan simpelthen angive dansk som sprog ligesom med tjekkisk, polsk og andre tilstødende markeder.

For det andet har Amazon etableret partnerskaber med danske speditører, så virksomheder har mulighed for at vælge en ”prefered carrier” i Danmark, når man sender varer til Amazons lagre i Tyskland.

Amazon ansatte sidste år sin første danske medarbejder, der blandt andet skal hjælpe danske virksomheder med at eksportere via Amazon.

Jeppe Hamming er digital direktør og chef for markedspladser hos reklame- og mediebureauet Nørgård Mikkelsen, hvor han følger Amazon tæt.

Han vurderer, at de nye tiltag er Amazons forsøg på at gøre det lettere for danske producenter at sende varer frem til Tyskland og samtidig øger servicen for de danske forbrugere.

Det er tydelige beviser på, at den amerikanske gigant er i gang med de indledende øvelser for at lave en Amazon.dk, siger han.

”Om det så i første omgang er en dansk oversættelse af det tyske eller svenske site, må tiden vise. Det samme gælder, om Amazon kommer til at bygge lagre i Danmark, eller om man vil servicere Danmark fra tyske lagre, som primært er tilfældet i dag.”

Lanceringen af de nye tiltag følger den udrulningsplan, som Amazon har brugt i andre lande, påpeger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S