Endelig nedlukning af NemID Erhverv udskydes til efteråret: Se slut-datoen her

Digitaliseringsstyrelsen udskyder den planlagte lukning af NemID Erhverv med fire måneder.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Digitaliseringsstyrelsen udskyder den planlagte nedlukning af NemID Erhverv med fire måneder.

Det var oprindeligt planen, at løsningen til de danske virksomheder skulle have været lukket ned med udgangen af juni.

Nedlukningen kommer imidlertid nu først til at finde sted med udgangen af oktober, nemlig 31. oktober.

Det sker for at “sikre en god og sikker overgang for centrale og komplekse løsninger og organisationer, for eksempel kommuner og regioner,” meddeler styrelsen.

Det betyder, at “NemID til erhverv ikke som planlagt lukkes fuldt ned 30. juni 2023, men [vil] fortsætte med begrænset drift og afvikles gradvist frem til 31. oktober 2023,” lyder det.

Digitaliseringssstyrelsen meddeler dog, at der vil være ‘begrænset drift’ på løsningen fra 30. juni.

Det betyder konkret, at der ikke vil være support på løsningen, ligesom der ikke vil blive udstedt nye certifikater. Ellers kommer NemID Erhverv til at fungere som hidtil.

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer dog fortsat alle virksomheder til at hurtigst muligt at overgå til NemID Erhvervs afløser, MitID Erhverv.

Styrelsen meddeler, at også OCES2-certifikater vil kunne anvendes frem til 31. oktober, hvor de vil blive spærret i forbindelse med den ‘endelige afvikling’ af NemID-løsningen.

“Borgere bør efter 30. juni anvende MitID. Frem mod 31. oktober 2023 vil færre og færre digitale selvbetjeningsløsninger modtage login med NemID, ligesom man ikke kan få support til NemID,” lyder det fra styrelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S