Endelig nedlukning af NemID Erhverv udskydes til efteråret: Se slut-datoen her

Digitaliseringsstyrelsen udskyder den planlagte lukning af NemID Erhverv med fire måneder.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Digitaliseringsstyrelsen udskyder den planlagte nedlukning af NemID Erhverv med fire måneder.

Det var oprindeligt planen, at løsningen til de danske virksomheder skulle have været lukket ned med udgangen af juni.

Nedlukningen kommer imidlertid nu først til at finde sted med udgangen af oktober, nemlig 31. oktober.

Det sker for at “sikre en god og sikker overgang for centrale og komplekse løsninger og organisationer, for eksempel kommuner og regioner,” meddeler styrelsen.

Det betyder, at “NemID til erhverv ikke som planlagt lukkes fuldt ned 30. juni 2023, men [vil] fortsætte med begrænset drift og afvikles gradvist frem til 31. oktober 2023,” lyder det.

Digitaliseringssstyrelsen meddeler dog, at der vil være ‘begrænset drift’ på løsningen fra 30. juni.

Det betyder konkret, at der ikke vil være support på løsningen, ligesom der ikke vil blive udstedt nye certifikater. Ellers kommer NemID Erhverv til at fungere som hidtil.

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer dog fortsat alle virksomheder til at hurtigst muligt at overgå til NemID Erhvervs afløser, MitID Erhverv.

Styrelsen meddeler, at også OCES2-certifikater vil kunne anvendes frem til 31. oktober, hvor de vil blive spærret i forbindelse med den ‘endelige afvikling’ af NemID-løsningen.

“Borgere bør efter 30. juni anvende MitID. Frem mod 31. oktober 2023 vil færre og færre digitale selvbetjeningsløsninger modtage login med NemID, ligesom man ikke kan få support til NemID,” lyder det fra styrelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS