Endelig nedlukning af NemID Erhverv udskydes til efteråret: Se slut-datoen her

Digitaliseringsstyrelsen udskyder den planlagte lukning af NemID Erhverv med fire måneder.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Digitaliseringsstyrelsen udskyder den planlagte nedlukning af NemID Erhverv med fire måneder.

Det var oprindeligt planen, at løsningen til de danske virksomheder skulle have været lukket ned med udgangen af juni.

Nedlukningen kommer imidlertid nu først til at finde sted med udgangen af oktober, nemlig 31. oktober.

Det sker for at “sikre en god og sikker overgang for centrale og komplekse løsninger og organisationer, for eksempel kommuner og regioner,” meddeler styrelsen.

Det betyder, at “NemID til erhverv ikke som planlagt lukkes fuldt ned 30. juni 2023, men [vil] fortsætte med begrænset drift og afvikles gradvist frem til 31. oktober 2023,” lyder det.

Digitaliseringssstyrelsen meddeler dog, at der vil være ‘begrænset drift’ på løsningen fra 30. juni.

Det betyder konkret, at der ikke vil være support på løsningen, ligesom der ikke vil blive udstedt nye certifikater. Ellers kommer NemID Erhverv til at fungere som hidtil.

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer dog fortsat alle virksomheder til at hurtigst muligt at overgå til NemID Erhvervs afløser, MitID Erhverv.

Styrelsen meddeler, at også OCES2-certifikater vil kunne anvendes frem til 31. oktober, hvor de vil blive spærret i forbindelse med den ‘endelige afvikling’ af NemID-løsningen.

“Borgere bør efter 30. juni anvende MitID. Frem mod 31. oktober 2023 vil færre og færre digitale selvbetjeningsløsninger modtage login med NemID, ligesom man ikke kan få support til NemID,” lyder det fra styrelsen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job