Kombit knokler med at finde årsag til login-problemer på Aula: “Det er naturligvis vigtigt, at alle brugere har adgang“

Kombit skriver i et mailsvar til Computerworld, at de i løbet af de seneste uger har hørt fra brugere, der har udfordringer med at logge på Aulas app, og at der arbejdes ihærdigt på at få identificeret, hvor problemerne opstår.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Kommunernes it-fællesskab, Kombit, der står bag Aula, svarer nu på den kritik fra brugere, der den seneste uge er haglet ned over kommunikationsplatformen, der bruges af over to millioner forældre, elever og lærer.

”Vi har i de seneste uger hørt fra brugere, der har udfordringer med at logge på Aulas app. Det er naturligvis vigtigt, at alle brugere har adgang – også til app’en – derfor arbejdes der ihærdigt på at få identificeret, hvor problemerne opstår, så vi kan få dem løst i samarbejde med STIL – Styrelsen for It og Læring – som står for vores grundlæggende login-løsning;” oplyser Kombits pressechef Henrik Kirkeskov i et mailsvar til Computerworld.

En lang række brugere melder om, at Aula-appen er decideret umulig at logge ind på, efter appens opdateringer i sidste uge.

”Ud af det blå kan jeg pludselig ikke længere logge på Aula på min spritnye Galaxy S23," skriver en af brugerne i en anmeldese i Google Play-butik efter den nye Aula-opdatering.

Ifølge Kombit er det dog kun en mindre del af brugerene, der oplever problemer med at logge ind:

”Øjebliksbilledet er, at vi nu har cirka samme trafik på app’en som tidligere, så langt de fleste brugere oplever ikke ”log ind” udfordringer i Aula,” skriver Kombit yderligere i mailen.

Som løsning på eventuelt login-problemer svarer Kombit:

”Det er vigtigt, at man som forælder eller medarbejder ikke logger ind med unilogins brugernavn og adgangskode, men bruger MitID eller den løsning, som kommunen har valgt for deres medarbejdere.”

Computerworld har spurgt, hvordan det kan lade sig gøre, at man sender en opdatering ud, som ikke lader til at være gennemtestet. Til det svarer Kombit:

”Vores opdateringer bliver generelt testet på en lang række devices. For eksempel er denne opdatering blevet testet grundigt på syv forskellige iPhone-modeller, to iPad-modeller og syv forskellige Android-modeller.”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS