Kombit knokler med at finde årsag til login-problemer på Aula: “Det er naturligvis vigtigt, at alle brugere har adgang“

Kombit skriver i et mailsvar til Computerworld, at de i løbet af de seneste uger har hørt fra brugere, der har udfordringer med at logge på Aulas app, og at der arbejdes ihærdigt på at få identificeret, hvor problemerne opstår.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Kommunernes it-fællesskab, Kombit, der står bag Aula, svarer nu på den kritik fra brugere, der den seneste uge er haglet ned over kommunikationsplatformen, der bruges af over to millioner forældre, elever og lærer.

”Vi har i de seneste uger hørt fra brugere, der har udfordringer med at logge på Aulas app. Det er naturligvis vigtigt, at alle brugere har adgang – også til app’en – derfor arbejdes der ihærdigt på at få identificeret, hvor problemerne opstår, så vi kan få dem løst i samarbejde med STIL – Styrelsen for It og Læring – som står for vores grundlæggende login-løsning;” oplyser Kombits pressechef Henrik Kirkeskov i et mailsvar til Computerworld.

En lang række brugere melder om, at Aula-appen er decideret umulig at logge ind på, efter appens opdateringer i sidste uge.

”Ud af det blå kan jeg pludselig ikke længere logge på Aula på min spritnye Galaxy S23," skriver en af brugerne i en anmeldese i Google Play-butik efter den nye Aula-opdatering.

Ifølge Kombit er det dog kun en mindre del af brugerene, der oplever problemer med at logge ind:

”Øjebliksbilledet er, at vi nu har cirka samme trafik på app’en som tidligere, så langt de fleste brugere oplever ikke ”log ind” udfordringer i Aula,” skriver Kombit yderligere i mailen.

Som løsning på eventuelt login-problemer svarer Kombit:

”Det er vigtigt, at man som forælder eller medarbejder ikke logger ind med unilogins brugernavn og adgangskode, men bruger MitID eller den løsning, som kommunen har valgt for deres medarbejdere.”

Computerworld har spurgt, hvordan det kan lade sig gøre, at man sender en opdatering ud, som ikke lader til at være gennemtestet. Til det svarer Kombit:

”Vores opdateringer bliver generelt testet på en lang række devices. For eksempel er denne opdatering blevet testet grundigt på syv forskellige iPhone-modeller, to iPad-modeller og syv forskellige Android-modeller.”

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,