Peter gik konkurs med sit 30 år gamle it-firma: "Jeg har ekstremt dårlig samvittighed over for de kunder, der har betalt"

Interview: Der er kursister, der har cirka 2,3 millioner kroner i klemme for kurser, de aldrig får. "Jeg gjorde alt, hvad jeg kunne for virksomheden,” fortæller Peter Kallin efter, at hans livsværk, 4D Konsulenterne, i april gik konkurs. "Alle de penge, jeg har sparet op og tjent, de er væk nu," siger han.

Artikel top billede

Peter Kallin, tidligere direktør og ejer af 4D Konsulenterne. (Foto: Thomas Møgelbjerg)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Direktør taler ud om at gå konkurs efter 30 år
  • Kursister har millioner i klemme
  • ”De gyldne år” for it-kursusbranchen
  • Medarbejdere var for dyre at fyre
  • Købt af konkurrent
1.430
7:15 min
Peter Kallin skælver en smule.

Det er en af de første gange, han taler med medier, og nu skal han tale om sit tvangsopløste livsværk, it-firmaet 4D Konsulenterne, som han stiftede for over 30 år siden, men som i begyndelsen af april gik konkurs.

[articlelink id="282531" layout="image" label="Det kan du læse mere om her: " title=""]

”Det er sindssygt hårdt. Jeg er presset," siger han til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S