Microsoft planlægger en ny og sikker version af ChatGPT – som vil være 10 gange dyrere

Nu planlægger Microsoft at tilbyde en isoleret version af ChatGPT, hvor AI-værktøjet skal være mere sikkert. Det bliver dog ikke gratis.

Artikel top billede

(Foto: Renato Ramos Puma/Unsplash)

Microsoft, som ejer 49 procent af ChatGPTs skaber-selskab, OpenAI, planlægger at lancere en ny version af den efterhånden velkendte chatrobot – en mere sikker version.

Den nye version af ChatGPT vil være rettet mod banker, sundhedssektoren og andre større organisationer, der har stærk regulering og har at gøre med følsomme data, skriver The Information, som beretter, at Microsoft er i gang med at teste den nye chatrobot.

At køre ChatGPT på isolerede servere, som kun brugerens egen organisation bruger, kan forhindre, at følsomme data bliver brugt til at træne sprogmodellen, lyder det. Derudover undgår man situationer, hvor AI-værktøjet afslører information fra en virksomhed til en anden, hvis begge bruger ChatGPT.

Denne private version bliver dog op mod ti gange så dyr, som den offentlige version af ChatGPT.

Microsoft planlægger at lancere sit produkt "senere i kvartalet", men techgiganten er ikke alene. OpenAI arbejder nemlig selv på et lignende produkt, der skal lanceres "i de kommende måneder," skriver Ars Technica. Microsoft vil benytte Azure-platformen til produktet.

Lige nu koster ChatGPT Plus omkring 20 dollar om måneden, mens ChatGPT Pro for professionelt brug koster 42 dollar om måneden.

OpenAI vil tilbyde en version, der minder om det nuværende produkt, men hvor det, brugerne skriver i chatten, vil være hemmeligt og ikke vil blive brugt til at træne sprogmodellen, skriver Computersweden.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S