Microsoft planlægger en ny og sikker version af ChatGPT – som vil være 10 gange dyrere

Nu planlægger Microsoft at tilbyde en isoleret version af ChatGPT, hvor AI-værktøjet skal være mere sikkert. Det bliver dog ikke gratis.

Artikel top billede

(Foto: Renato Ramos Puma/Unsplash)

Microsoft, som ejer 49 procent af ChatGPTs skaber-selskab, OpenAI, planlægger at lancere en ny version af den efterhånden velkendte chatrobot – en mere sikker version.

Den nye version af ChatGPT vil være rettet mod banker, sundhedssektoren og andre større organisationer, der har stærk regulering og har at gøre med følsomme data, skriver The Information, som beretter, at Microsoft er i gang med at teste den nye chatrobot.

At køre ChatGPT på isolerede servere, som kun brugerens egen organisation bruger, kan forhindre, at følsomme data bliver brugt til at træne sprogmodellen, lyder det. Derudover undgår man situationer, hvor AI-værktøjet afslører information fra en virksomhed til en anden, hvis begge bruger ChatGPT.

Denne private version bliver dog op mod ti gange så dyr, som den offentlige version af ChatGPT.

Microsoft planlægger at lancere sit produkt "senere i kvartalet", men techgiganten er ikke alene. OpenAI arbejder nemlig selv på et lignende produkt, der skal lanceres "i de kommende måneder," skriver Ars Technica. Microsoft vil benytte Azure-platformen til produktet.

Lige nu koster ChatGPT Plus omkring 20 dollar om måneden, mens ChatGPT Pro for professionelt brug koster 42 dollar om måneden.

OpenAI vil tilbyde en version, der minder om det nuværende produkt, men hvor det, brugerne skriver i chatten, vil være hemmeligt og ikke vil blive brugt til at træne sprogmodellen, skriver Computersweden.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S