Stifter af Google-datterselskab: AI vil skabe "et seriøst antal tabere"

Mustafa Suleyman, der har været med til at stifte Deepmind, siger, at regeringer verden over bør tænke over, hvordan de kan støtte arbejdere, der mister deres job på grund af teknologi som AI.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

AI stormer frem i disse dage, og der er masser af potentiale, men det kommer også med en skyggeside.

AI vil ramme nogle bancher og skabe "et seriøst antal tabere" i løbet af det næste årti, ifølge en af ​​medstifterne af AI-selskabet DeepMind, som i dag er ejet af Google, Mustafa Suleyman.

Det skriver mediet Financial Times.

"Uden tvivl vil mange af opgaverne i funktionærland se meget anderledes ud i løbet af de næste fem til 10 år. . . der vil være et seriøst antal tabere [og de] vil være meget ulykkelige, meget ophidsede,” sagde Mustafa Suleyman til mediet.

Suleyman forlod DeepMind sidste år og oprettede sin egen chatbot-virksomhed, Inflection AI.

De seneste måneder har mange virksomheder sat skub i AI-investeringer. Særligt Microsoft og Google har sat skub i området, men og mange andre tech-selskaber samt virksomheder i andre brancher.

Revisionshuset PwC har lige annonceret, at der skal investeres en milliard dollar i AI i revisionshuset.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse