Bog: Endelig forstår vi organisationer

I ny, dansk udgivelse sammenfatter ledelsesteoretikeren Henry Mintzberg sin forskning gennem mere end 40 år om, hvorfor organisationer handler, som de gør.

Artikel top billede

Midt i juni udkommer seneste bog fra den canadiske ledelses- og organisationsteoretiker Henry Mintzberg på dansk.

Den har titlen ”Endelig forstår vi organisationer!” og handler om præcis dét: Nemlig at kategorisere og forstå den ellers let uhåndgribelige kultur og funktion i virksomheder og organisationer som andet end summen af regnskaber, produktion og KPI’er.

Mintzberg hører til blandt de klassiske organisationsteoretikere.

Hans centrale pointe er, at man er nødt til at se nærmere på, hvorfor og hvordan organisationer handler, som de gør, for effektivt at kunne forstå og lede dem.

I bogen deler han sine tanker om, hvordan en organisation bruger for eksempel håndværk og videnskab til at træffe beslutninger og udøve ledelse.

Samtidig introducerer han de basale byggesten bag organisationsdesign.

Forfatteren ser også på de grundlæggende og afledte organisationsformer- og kræfter, som definerer organisationer og på, hvordan de er med til at forankre organisationens form og overgangen mellem forskellige livscyklusser.

Endelig diskuterer han, hvordan man bedst kan strukturere organisationen, så den bliver i stand til at udvikle sig og arbejde mere fremadrettet.

Bogen er en syntese af Henry Mintzbergs arbejde gennem de seneste 40 år, og i denne ultrakorte præsentation fremlægger forfatteren sine tanker om, hvorfor hans nye udgivelse er relevant.

Titel: Endelig forstår vi organisationer!

Forfatter: Henry Mintzberg.

Udkommer 14. juni.

Læses lige nu

    Annonce

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S