Rigspolitiets it-situation er ‘meget bekymrende’ - politiet skal fremover afrapportere to gange om året

Rigspolitiets it-situation er ‘meget bekymrende,’ siger justitsminister Peter Hummelgaard (S) i kølvandet på en række store forsinkelser og fordyrelser. Politiet skal fremover afrapportere direkte til ministeren om fremdrift to gange om året.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

“Jeg finder Rigspolitiets it-situation meget bekymrende.”

Sådan lyder det fra justitsminister Peter Hummelgaard (S) i forbindelse med, at Rigspolitiets er klar med en omfattende replanlægning og ommøblering af hele den store it-portefølje.

Ommøbleringen betyder, at Rigspolitiets it-afdeling med CIO Stig Lundbech i spidsen enten lukker eller udskyder knap halvdelen af alle sine it-projekter.

Justitsministeren peger i en orientering til Folketingets Retsudvalg på, at en række af Rigspolitiets store it-projekter er ramt af både væsentlige forsinkelser og store fordyrelser.

“Politiet har konstateret tiltagende udfordringer med at sikre fremdrift i Rigspolitiets it-udviklingsprojekter,” skriver han.

Hertil kommer, at politiet har problemer med at leve op til de gældende love og regler, når det gælder eksempelvis udbud og databeskyttelse - blandt andet fordi politiet er bundet af tudsegamle it-systemer, som ikke længere er tidssvarende.

Afrapportering

Tilbage står nu omkring 45 it-systemer, som i de kommende år skal prioriteres, og som politiet sætter alle sejl ind på at få i mål.

Peter Hummelgaard har nu bestemt, at Rigspolitiet to gange om året skal afrapportere om fremdriften i den resterende og næsten halverede projekt-portefølje.

“Jeg har bedt Rigspolitiet om halvårligt at afrapportere til mig om status på og fremdriften med it-udviklingsporteføljen,” meddeler ministeren.

Han skriver, at det ‘står klart,’ at der er brug for et “langt sejt træk, som ikke desto mindre er nødvendigt for at få skabt det fundament og de rammer, som politiet har behov for.”

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S