Rigspolitiets it-situation er ‘meget bekymrende’ - politiet skal fremover afrapportere to gange om året

Rigspolitiets it-situation er ‘meget bekymrende,’ siger justitsminister Peter Hummelgaard (S) i kølvandet på en række store forsinkelser og fordyrelser. Politiet skal fremover afrapportere direkte til ministeren om fremdrift to gange om året.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

“Jeg finder Rigspolitiets it-situation meget bekymrende.”

Sådan lyder det fra justitsminister Peter Hummelgaard (S) i forbindelse med, at Rigspolitiets er klar med en omfattende replanlægning og ommøblering af hele den store it-portefølje.

Ommøbleringen betyder, at Rigspolitiets it-afdeling med CIO Stig Lundbech i spidsen enten lukker eller udskyder knap halvdelen af alle sine it-projekter.

Justitsministeren peger i en orientering til Folketingets Retsudvalg på, at en række af Rigspolitiets store it-projekter er ramt af både væsentlige forsinkelser og store fordyrelser.

“Politiet har konstateret tiltagende udfordringer med at sikre fremdrift i Rigspolitiets it-udviklingsprojekter,” skriver han.

Hertil kommer, at politiet har problemer med at leve op til de gældende love og regler, når det gælder eksempelvis udbud og databeskyttelse - blandt andet fordi politiet er bundet af tudsegamle it-systemer, som ikke længere er tidssvarende.

Afrapportering

Tilbage står nu omkring 45 it-systemer, som i de kommende år skal prioriteres, og som politiet sætter alle sejl ind på at få i mål.

Peter Hummelgaard har nu bestemt, at Rigspolitiet to gange om året skal afrapportere om fremdriften i den resterende og næsten halverede projekt-portefølje.

“Jeg har bedt Rigspolitiet om halvårligt at afrapportere til mig om status på og fremdriften med it-udviklingsporteføljen,” meddeler ministeren.

Han skriver, at det ‘står klart,’ at der er brug for et “langt sejt træk, som ikke desto mindre er nødvendigt for at få skabt det fundament og de rammer, som politiet har behov for.”

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S