Rigspolitiets it-situation er ‘meget bekymrende’ - politiet skal fremover afrapportere to gange om året

Rigspolitiets it-situation er ‘meget bekymrende,’ siger justitsminister Peter Hummelgaard (S) i kølvandet på en række store forsinkelser og fordyrelser. Politiet skal fremover afrapportere direkte til ministeren om fremdrift to gange om året.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

“Jeg finder Rigspolitiets it-situation meget bekymrende.”

Sådan lyder det fra justitsminister Peter Hummelgaard (S) i forbindelse med, at Rigspolitiets er klar med en omfattende replanlægning og ommøblering af hele den store it-portefølje.

Ommøbleringen betyder, at Rigspolitiets it-afdeling med CIO Stig Lundbech i spidsen enten lukker eller udskyder knap halvdelen af alle sine it-projekter.

Justitsministeren peger i en orientering til Folketingets Retsudvalg på, at en række af Rigspolitiets store it-projekter er ramt af både væsentlige forsinkelser og store fordyrelser.

“Politiet har konstateret tiltagende udfordringer med at sikre fremdrift i Rigspolitiets it-udviklingsprojekter,” skriver han.

Hertil kommer, at politiet har problemer med at leve op til de gældende love og regler, når det gælder eksempelvis udbud og databeskyttelse - blandt andet fordi politiet er bundet af tudsegamle it-systemer, som ikke længere er tidssvarende.

Afrapportering

Tilbage står nu omkring 45 it-systemer, som i de kommende år skal prioriteres, og som politiet sætter alle sejl ind på at få i mål.

Peter Hummelgaard har nu bestemt, at Rigspolitiet to gange om året skal afrapportere om fremdriften i den resterende og næsten halverede projekt-portefølje.

“Jeg har bedt Rigspolitiet om halvårligt at afrapportere til mig om status på og fremdriften med it-udviklingsporteføljen,” meddeler ministeren.

Han skriver, at det ‘står klart,’ at der er brug for et “langt sejt træk, som ikke desto mindre er nødvendigt for at få skabt det fundament og de rammer, som politiet har behov for.”

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

    Region Sjælland

    Event: Årets CISO 2027

    Sikkerhed | København

    Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank