Rigspolitiets it-situation er ‘meget bekymrende’ - politiet skal fremover afrapportere to gange om året

Rigspolitiets it-situation er ‘meget bekymrende,’ siger justitsminister Peter Hummelgaard (S) i kølvandet på en række store forsinkelser og fordyrelser. Politiet skal fremover afrapportere direkte til ministeren om fremdrift to gange om året.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

“Jeg finder Rigspolitiets it-situation meget bekymrende.”

Sådan lyder det fra justitsminister Peter Hummelgaard (S) i forbindelse med, at Rigspolitiets er klar med en omfattende replanlægning og ommøblering af hele den store it-portefølje.

Ommøbleringen betyder, at Rigspolitiets it-afdeling med CIO Stig Lundbech i spidsen enten lukker eller udskyder knap halvdelen af alle sine it-projekter.

Justitsministeren peger i en orientering til Folketingets Retsudvalg på, at en række af Rigspolitiets store it-projekter er ramt af både væsentlige forsinkelser og store fordyrelser.

“Politiet har konstateret tiltagende udfordringer med at sikre fremdrift i Rigspolitiets it-udviklingsprojekter,” skriver han.

Hertil kommer, at politiet har problemer med at leve op til de gældende love og regler, når det gælder eksempelvis udbud og databeskyttelse - blandt andet fordi politiet er bundet af tudsegamle it-systemer, som ikke længere er tidssvarende.

Afrapportering

Tilbage står nu omkring 45 it-systemer, som i de kommende år skal prioriteres, og som politiet sætter alle sejl ind på at få i mål.

Peter Hummelgaard har nu bestemt, at Rigspolitiet to gange om året skal afrapportere om fremdriften i den resterende og næsten halverede projekt-portefølje.

“Jeg har bedt Rigspolitiet om halvårligt at afrapportere til mig om status på og fremdriften med it-udviklingsporteføljen,” meddeler ministeren.

Han skriver, at det ‘står klart,’ at der er brug for et “langt sejt træk, som ikke desto mindre er nødvendigt for at få skabt det fundament og de rammer, som politiet har behov for.”

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S