Artikel top billede

(Foto: Politiet)

Lukker næsten halvdelen: Her er alle de it-projekter, som politiet nu vil satse på - se hele listen her

Politiet renser med stor manøvre godt og grundigt ud i sin it-portefølje. Efter nedlukning og udskydelse af en lang række it-projekter står Rigspolitiet nu tilbage med en it-portefølje, som alle sejl bliver sat for at få i mål. Se alle de it-projekter, som politiet nu har tilbage.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se alle de it-projekter, som Rigspolitiet nu vil satse på at få i mål.
1.188
6 min
Med en omfattende manøvre drejer Rigspolitiet nøglen om på en stribe af sine it-projekter og udskyder en række andre med flere år.

I alt dropper Rigspolitiet nu og her 38 af sine 85 it-projekter - altså næsten halvdelen (45 procent) - som enten lukkes eller udskydes.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter millioninvesteringer og mål om at blive unicorn: Nu er Tricent med Lars Seier og Stig Myken i ejerkredsen gået konkurs

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Redegørelse klar: Så meget kommer SimCorps ledelse og bestyrelse til at score på milliardsalget af selskabet

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Er fremmede efterretningstjenester ude efter dine data? Her er 10 råd til at beskytte dig på de sociale medier

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Hackergruppe tager ansvar for Microsofts langvarige nedbrud, men Microsoft selv peger på tekniske fejl: Her er, hvad vi ved

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sikkerhedstjenesten DKCert lagt ned af stort DDoS-angreb