Den mest direkte vej til tech-firmaernes samvittighed nu engang gennem deres tegnebog

Computerworlds og IFO’s store undersøgelse viser virkeligheden, når man sætter tal på kunders og brugeres forventninger til leverandørerne.

Artikel top billede

Det er hverken prisen eller innovative produkter, der scorer højest, når danske it-professionelle bliver spurgt om, hvad de lægger vægt på hos it-leverandørerne.

Heller ikke, at it-leverandøren bliver set som en attraktiv arbejdsplads. Det ligger faktisk helt i bund.

I toppen finder vi til gengæld kompetente medarbejdere og leveringsevne samt leveringssikkerhed.

Det er det, som danske it-professionelle går mest op i, når de sætter jagten ind på en ny leverandør til deres kommende it-projekter.

Det viser Computerworlds Image-undersøgelse 2023. Her har vi bedt en række it-professionelle om at vurdere, hvilke kriterier, der er vigtigst for dem, når de skal vælge en it-leverandør.

Undersøgelsen giver en unik indsigt ind i et ofte højspændt it-marked hvor du som it-kunde skal kunne balancere interessen i aktuelle super-hypede teknologier som AI op imod behovet for at have stabile, sikre og troværdige partnere til forløb som løber tre, fem eller ti år.

Du køber samarbejde og ro i maven

Det er ikke nemt. Og selv alverdens magiske kvadranter fra Gartner, scoreboards og Service Level Agreements kan ikke skjule at før eller siden må du tage springet og skrive under på kontrakten.

Derfor gælder det, som det har gjort i samtlige fem år Computerworld har lavet Image-undersøgelsen sammen med Institut for Opinionsanalyse, at du køber ikke digitalisering af din it-leverandør. Du køber samarbejde og ro i maven.

I det hele taget viser undersøgelsen, at troværdighed, gode medarbejdere og kvaliteten af ens ydelser er i højsædet når der skal leveres til it-kunderne.

Desuden er der godt nyt til særligt de virksomheder der ikke konkurrerer på pris alene. Prisen er nemlig ikke altafgørende for de danske it-professionelle.

Det er således 37 procent, vurderer, at det har "meget stor betydning." – mod 65 procent der giver samme score til behovet for kompetente og problemløsende medarbejdere.

En enkelt opsang skal der dog være plads til: Blot 17 procent af deltagerne i undersøgelsen vurderer at it-leverandørens ansvarlighed over for miljø og samfund er har ”meget stor betydning”.

Det er en skam.

For vi har som samfund brug for de ansvarlige tech-virksomheder.

Og mens det er ved at blive bedre, ikke mindst fordi politikerne i både EU og i Folketinget nu fokuserer på techs store indflydelse, så er den mest direkte vej til tech-firmaernes samvittighed nu engang gennem deres tegnebog.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S