Politiet trodser advarsler og køber en sværm af kinesiske droner: PET er bekymret

Dusinvis af kinesiske droner i det danske luftrum vækker bekymring i efterretningskredse. Amerikanske advarsler er blevet overhørt, vurderes det.

Artikel top billede

Over de seneste fire år har det danske politi næsten 20-doblet sine indkøb af droner hos den kinesiske drone-producent.

Antallet af DJI-droner i Rigspolitiets tjeneste er siden februar 2019 vokset fra syv til 130, skriver Politiken.

Sværmen af droner med DJI-logo bekymrer Politiets Efterretningstjeneste, som ser en spionagerisiko i produkter fra ’kinesiske leverandører, som får adgang til store mængder brugerdata’.

”Rigspolitiets indkøb sker på et årelangt bagtæppe af advarsler mod at integrere kinesisk højteknologi i særligt kritiske sektorer og sammenhænge. Den kategori falder Rigspolitiets funktion naturligvis i”, fortæller adjunkt ved Center for War Studies, Andre Ken Jakobsson til mediet.

Han vurderer samtidigt, at politiet, ovenpå en række advarsler fra amerikanske myndigheder, burde have fundet alternative leverandører.

I USA blev DJI i maj 2020 placeret på den såkaldte ’Entity List’ over kinesiske aktører, som afskærer selskabet fra adgang til amerikanske leverandører, teknologi og dele af det amerikanske marked.

Forbuddet omfattede også det kinesiske televirksomhed Huawei, som efterfølgende blev fravalgt i forbindelse med udbygningen af det danske 5G-mobilnetværk.

I efteråret 2022 føjede det amerikanske forsvar DJI til en liste over 13 kinesiske virksomheder med tætte bånd til Kinas forsvar.

”Forsvarsministeriet (Department of Defense,red.) er fast indstillet på at fremhæve og forhindre den kinesiske folkerepubliks strategi om militær og civil fusion, som moderniseres ved at sikre, at avancerede teknologier og ekspertise erhverves og udvikles af kinesiske virksomheder, universiteter og forskningsprogrammer, der tilsyneladende er forbrugerrettede enheder," lyder advarslen det fra det amerikanske forsvar ifølge drone-mediet DroneDJ.

DJI er klodens førende drone-producent og opnåede inden det amerikanske forbud en markedsandel på over 75 procent af drone-slaget, skriver branche-mediet TS2.

I et svar til Politiken siger DJI at beskyldninger om potentielle sikkerhedsrisici og forbindelser til det kinesiske styre er baseret på ’dybt forfejlede antagelser og ikke fakta’.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S