Politiet trodser advarsler og køber en sværm af kinesiske droner: PET er bekymret

Dusinvis af kinesiske droner i det danske luftrum vækker bekymring i efterretningskredse. Amerikanske advarsler er blevet overhørt, vurderes det.

Artikel top billede

Over de seneste fire år har det danske politi næsten 20-doblet sine indkøb af droner hos den kinesiske drone-producent.

Antallet af DJI-droner i Rigspolitiets tjeneste er siden februar 2019 vokset fra syv til 130, skriver Politiken.

Sværmen af droner med DJI-logo bekymrer Politiets Efterretningstjeneste, som ser en spionagerisiko i produkter fra ’kinesiske leverandører, som får adgang til store mængder brugerdata’.

”Rigspolitiets indkøb sker på et årelangt bagtæppe af advarsler mod at integrere kinesisk højteknologi i særligt kritiske sektorer og sammenhænge. Den kategori falder Rigspolitiets funktion naturligvis i”, fortæller adjunkt ved Center for War Studies, Andre Ken Jakobsson til mediet.

Han vurderer samtidigt, at politiet, ovenpå en række advarsler fra amerikanske myndigheder, burde have fundet alternative leverandører.

I USA blev DJI i maj 2020 placeret på den såkaldte ’Entity List’ over kinesiske aktører, som afskærer selskabet fra adgang til amerikanske leverandører, teknologi og dele af det amerikanske marked.

Forbuddet omfattede også det kinesiske televirksomhed Huawei, som efterfølgende blev fravalgt i forbindelse med udbygningen af det danske 5G-mobilnetværk.

I efteråret 2022 føjede det amerikanske forsvar DJI til en liste over 13 kinesiske virksomheder med tætte bånd til Kinas forsvar.

”Forsvarsministeriet (Department of Defense,red.) er fast indstillet på at fremhæve og forhindre den kinesiske folkerepubliks strategi om militær og civil fusion, som moderniseres ved at sikre, at avancerede teknologier og ekspertise erhverves og udvikles af kinesiske virksomheder, universiteter og forskningsprogrammer, der tilsyneladende er forbrugerrettede enheder," lyder advarslen det fra det amerikanske forsvar ifølge drone-mediet DroneDJ.

DJI er klodens førende drone-producent og opnåede inden det amerikanske forbud en markedsandel på over 75 procent af drone-slaget, skriver branche-mediet TS2.

I et svar til Politiken siger DJI at beskyldninger om potentielle sikkerhedsrisici og forbindelser til det kinesiske styre er baseret på ’dybt forfejlede antagelser og ikke fakta’.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect