Nets vil sælge MitID

Salget kan dog løbe ud i sandet, hvis det vurderes, at det vil true dansk it-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Knap nok har danskerne taget Mit ID til sig, før Nets nu vil sælge driftsdelen af tjenesten til en ny udenlandsk ejer. Det skriver Børsen.

Der er dog en række sikkerhedshensyn, der kan få handlen til at løbe ud i sandet.

Både Nets, Digitaliseringsstyrelsen og Finans Danmark, der ejer MitID, er i dialog med Erhvervsstyrelsen for at sikre, at handlen ikke bliver blokeret af den såkaldte investeringsscreeningslov.

Loven er til for at sikre, at Danmarks digitale infrastruktur ikke kan blive truet, hvis kritisk it bliver solgt til udenlandske købere.

Børsen skriver, at det er den kommende køber af MitID, der skal søge om at få handlen godkendt under investeringsscreeningsloven, som Danmark og resten af EU-landene indførte i 2021, men ejergruppen af MitID arbejder mod at sikre, at købet glider igennem så let så muligt.

Ifølge Digitaliseringsstyrelsen vil salget ikke få betydning for danskerne, da Nets er forpligtet til at drifte og udvikle MitID uanset om salget bliver gennemført.

Børsen skriver yderligere, at Nets ikke ønsker at udtale sig om processen med at finde en ny ejer til den såkaldte e-ID-forretning, der nu har været i gang i mere end otte måneder.

MitID blev lanceret i 2021 og har gradvist erstattet NemID.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest