Nets vil sælge MitID

Salget kan dog løbe ud i sandet, hvis det vurderes, at det vil true dansk it-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Knap nok har danskerne taget Mit ID til sig, før Nets nu vil sælge driftsdelen af tjenesten til en ny udenlandsk ejer. Det skriver Børsen.

Der er dog en række sikkerhedshensyn, der kan få handlen til at løbe ud i sandet.

Både Nets, Digitaliseringsstyrelsen og Finans Danmark, der ejer MitID, er i dialog med Erhvervsstyrelsen for at sikre, at handlen ikke bliver blokeret af den såkaldte investeringsscreeningslov.

Loven er til for at sikre, at Danmarks digitale infrastruktur ikke kan blive truet, hvis kritisk it bliver solgt til udenlandske købere.

Børsen skriver, at det er den kommende køber af MitID, der skal søge om at få handlen godkendt under investeringsscreeningsloven, som Danmark og resten af EU-landene indførte i 2021, men ejergruppen af MitID arbejder mod at sikre, at købet glider igennem så let så muligt.

Ifølge Digitaliseringsstyrelsen vil salget ikke få betydning for danskerne, da Nets er forpligtet til at drifte og udvikle MitID uanset om salget bliver gennemført.

Børsen skriver yderligere, at Nets ikke ønsker at udtale sig om processen med at finde en ny ejer til den såkaldte e-ID-forretning, der nu har været i gang i mere end otte måneder.

MitID blev lanceret i 2021 og har gradvist erstattet NemID.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S