Nets vil sælge MitID

Salget kan dog løbe ud i sandet, hvis det vurderes, at det vil true dansk it-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Knap nok har danskerne taget Mit ID til sig, før Nets nu vil sælge driftsdelen af tjenesten til en ny udenlandsk ejer. Det skriver Børsen.

Der er dog en række sikkerhedshensyn, der kan få handlen til at løbe ud i sandet.

Både Nets, Digitaliseringsstyrelsen og Finans Danmark, der ejer MitID, er i dialog med Erhvervsstyrelsen for at sikre, at handlen ikke bliver blokeret af den såkaldte investeringsscreeningslov.

Loven er til for at sikre, at Danmarks digitale infrastruktur ikke kan blive truet, hvis kritisk it bliver solgt til udenlandske købere.

Børsen skriver, at det er den kommende køber af MitID, der skal søge om at få handlen godkendt under investeringsscreeningsloven, som Danmark og resten af EU-landene indførte i 2021, men ejergruppen af MitID arbejder mod at sikre, at købet glider igennem så let så muligt.

Ifølge Digitaliseringsstyrelsen vil salget ikke få betydning for danskerne, da Nets er forpligtet til at drifte og udvikle MitID uanset om salget bliver gennemført.

Børsen skriver yderligere, at Nets ikke ønsker at udtale sig om processen med at finde en ny ejer til den såkaldte e-ID-forretning, der nu har været i gang i mere end otte måneder.

MitID blev lanceret i 2021 og har gradvist erstattet NemID.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos