Nets vil sælge MitID

Salget kan dog løbe ud i sandet, hvis det vurderes, at det vil true dansk it-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Knap nok har danskerne taget Mit ID til sig, før Nets nu vil sælge driftsdelen af tjenesten til en ny udenlandsk ejer. Det skriver Børsen.

Der er dog en række sikkerhedshensyn, der kan få handlen til at løbe ud i sandet.

Både Nets, Digitaliseringsstyrelsen og Finans Danmark, der ejer MitID, er i dialog med Erhvervsstyrelsen for at sikre, at handlen ikke bliver blokeret af den såkaldte investeringsscreeningslov.

Loven er til for at sikre, at Danmarks digitale infrastruktur ikke kan blive truet, hvis kritisk it bliver solgt til udenlandske købere.

Børsen skriver, at det er den kommende køber af MitID, der skal søge om at få handlen godkendt under investeringsscreeningsloven, som Danmark og resten af EU-landene indførte i 2021, men ejergruppen af MitID arbejder mod at sikre, at købet glider igennem så let så muligt.

Ifølge Digitaliseringsstyrelsen vil salget ikke få betydning for danskerne, da Nets er forpligtet til at drifte og udvikle MitID uanset om salget bliver gennemført.

Børsen skriver yderligere, at Nets ikke ønsker at udtale sig om processen med at finde en ny ejer til den såkaldte e-ID-forretning, der nu har været i gang i mere end otte måneder.

MitID blev lanceret i 2021 og har gradvist erstattet NemID.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S