Morgen-briefing: Dansk konsulenthus køber svensk selskab / EG opkøber samarbejdspartner / Modekoncern indfører ny AI-teknologi / Sparekasse med stor investering: Vil tiltrække it-folk

Morgen-briefing: Dansk konsulenthus køber svensk selskab / EG opkøber samarbejdspartner / Modekoncern indfører ny AI-teknologi / Sparekasse med stor investering: Vil tiltrække it-folk

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen!

Velkommen til sidste tredje morgenbriefing, som er bragt af Kristoffer Ingemand.

I dag kan du læse om flere opkøb og investeringer samt en modekoncern, der tager AI til sig.

God læselyst og god weekend.

Dansk konsulenthus køber svensk selskab

Det danske forretnings- og it-konsulenthus Emagine opkøber af det svenske IT-konsulenthus Skillspark.

Det fremgår af en pressemeddelelse.

”Vi har en fælles ambition om at udfordre de klassiske dynamikker på konsulentmarkedet og tror begge på, at en nøglekomponent til at lykkes med det er at udvikle fleksible og skalerbare services, der drager fordel af IT-talent fra hele verden,” siger Anders Gratte, CEO i Emagine i meddelelsen.

EG opkøber samarbejdspartner

Koncernen EG køber samarbejdspartneren Infocd for at styrke positionen som leverandør af branchesoftware inden for boligadministration.

Det fremgår af en pressemeddelelse.

"InfoCD kender vi som en dygtig samarbejdspartner med innovativ software, der gør det nemt for kunderne digitalt at håndtere dokumenter og data. InfoCD's løsninger, der allerede integreret til EG's boligsystemer, passer godt ind i porteføljen af løsninger, der kan håndtere hele processen omkring byggeri, bygninger og beboere", siger Mikkel Bardram, CEO i EG i meddelelsen.

Modekoncern indfører ny AI-teknologi

Modekoncernen Kaufmann har udviklet en ny ChatGPT. Målet er at styrke bundlinjen og reducere time-to-markedet for de mere end 8.000 nye produkter, der årligt tilføjes virksomhedens online-sortiment.

Det sker i samarbejde med e-commerce-konsulenthuset Impact.

Det fremgår af en pressemeddelelse.

”Vi har høje forventninger til, hvad Chat GPT kan betyde for omsætningen de kommende år. Før i tiden kunne nye produkter nemt ligge online i tre-fire uger uden beskrivelse, hvilket selvsagt var dårligt for salget. Nu sikrer vi, at alle enheder har en beskrivende tekst, så snart de lander på vores lager, og samtidig sparer vi rigtig meget arbejdstid. Så det vil helt klart kunne ses på bundlinjen,” siger Dennis Sørensen, der er Head of e-commerce hos Kaufmann.

Sparekasse med stor investering: Vil tiltrække it-folk

Sparekassen Sjælland-Fyn investerer 285 millioner kroner i et nyt kraftcenter på 4.500 kvadratmeter i Carlsberg Byen i København.

De 4.500 kvadratmeter fordeler sig på 5 etager i Nebelong Hus, som er en del af Carls Tårn, og står klar til indflytning i 2025.

Samtidig vil der blive etableret moderne miljøer til blandt andet IT-specialister og andre centrale stabs- og specialistfunktioner, lyder det i en meddelelse.

"Vi kan se, at der - afhængig af, hvor man er i sit livsforløb - kan være forskel på, om man foretrækker at bo i en lejlighed i hovedstaden eller et parcelhus med have i Holbæk. Vi vil gerne kunne tilbyde både nuværende og kommende medarbejdere begge muligheder, så vi kan tiltrække og fastholde de dygtigste medarbejdere," siger administrerende direktør i Sparekassen Sjælland, Lars Petersson, i meddelelsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S