Apple begrænser ansattes brug af ChatGPT – lige efter chatbotten er kommet til iOS

Apples ansatte får nu begrænsninger for deres brug af ChatGPT og andre AI-værktøjer.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Tech-giganten Apple har indført begrænsninger for ansattes brug af ChatGPT og andre eksterne AI-værktøjer.

Det skriver Wall Street Journal.

Det sker ifølge mediet, fordi Apple er i gang med at udvikle lignende teknologi og er bekymret over lækagen af ​​fortrolige data fra medarbejdere, der bruger AI-programmerne. Derfor er medarbejderne også rådet til ikke at bruge Microsoft-ejede GitHub Copilot, som bruges til automatisk kodeskrivning.

OpenAI har annonceret en inkognito-version af ChatGPT, hvor brugere kan slukke for funktionen, der gemmer historikken. De vil dog stadig være gemt i en kort periode, hvorefter de vil blive slettet, og det er muligvis dette, der bekymrer Apple.

De nye regler, som blev meldt ud torsdag, sker samme dag, som OpenAI, som står bag ChatGPT, har lanceret en chatGPT-app til Apples styresystem iOS.

Det fremgår ikke konkret, hvad denne begrænsning dækker over, eller hvem den ramme ri Apples organisation.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland