Dansk firma bygger Europas første 3D-printede skole i Ukraine

Danske Cobod er i fuld sving med at bygge en 3D-printet skole i Lviv i Ukraine, hvor der er massivt brug for nye skoler til internt fordrevne.

Artikel top billede

(Foto: Cobod)

Det danske 3D-teknologiselskab Cobod er i fuld sving med at bygge en ny 3D-printet skole i Lviv i Ukraine.

Byen i det vestlige Ukraine har massivt brug for nye skoler, for byen huser en kvart million internt fordrevne Ukrainere - deriblandt 75.000 børn. Det skriver Radio Free Europe/Radio Liberty.

Ifølge myndighederne i Kyiv er mindst 277 skoler i landet ødelagt af de russiske invasionsstyrker, så projektet i Lviv kan ende med at blive en skabelon for, hvordan nye skoler kan opføres hurtigt. Og det er der brug for, for børn over hele Ukraine mangler skolelokaler.

Stifteren af Cobod, Henrik Lund-Nielsen, siger til britiske BBC, at 3D-printet byggeri sker meget hurtigere og er meget billigere end konventionelt byggeri.

Materialerne til den tandpasta-lignende betonmasse, som 3D-printerne bruger til byggeriet, stammer næsten udelukkende fra Ukraine, og planen er at genbruge materialerne fra de ødelagte bygninger.

Den 3D-printede del af skolen i Lviv bliver færdig i juni, men hele skolen er først klar til brug sidste på året.

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    LB Forsikring

    Product Owner til medlemsrelationen

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S