Dansk firma bygger Europas første 3D-printede skole i Ukraine

Danske Cobod er i fuld sving med at bygge en 3D-printet skole i Lviv i Ukraine, hvor der er massivt brug for nye skoler til internt fordrevne.

Artikel top billede

(Foto: Cobod)

Det danske 3D-teknologiselskab Cobod er i fuld sving med at bygge en ny 3D-printet skole i Lviv i Ukraine.

Byen i det vestlige Ukraine har massivt brug for nye skoler, for byen huser en kvart million internt fordrevne Ukrainere - deriblandt 75.000 børn. Det skriver Radio Free Europe/Radio Liberty.

Ifølge myndighederne i Kyiv er mindst 277 skoler i landet ødelagt af de russiske invasionsstyrker, så projektet i Lviv kan ende med at blive en skabelon for, hvordan nye skoler kan opføres hurtigt. Og det er der brug for, for børn over hele Ukraine mangler skolelokaler.

Stifteren af Cobod, Henrik Lund-Nielsen, siger til britiske BBC, at 3D-printet byggeri sker meget hurtigere og er meget billigere end konventionelt byggeri.

Materialerne til den tandpasta-lignende betonmasse, som 3D-printerne bruger til byggeriet, stammer næsten udelukkende fra Ukraine, og planen er at genbruge materialerne fra de ødelagte bygninger.

Den 3D-printede del af skolen i Lviv bliver færdig i juni, men hele skolen er først klar til brug sidste på året.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S