Dansk firma bygger Europas første 3D-printede skole i Ukraine

Danske Cobod er i fuld sving med at bygge en 3D-printet skole i Lviv i Ukraine, hvor der er massivt brug for nye skoler til internt fordrevne.

Artikel top billede

(Foto: Cobod)

Det danske 3D-teknologiselskab Cobod er i fuld sving med at bygge en ny 3D-printet skole i Lviv i Ukraine.

Byen i det vestlige Ukraine har massivt brug for nye skoler, for byen huser en kvart million internt fordrevne Ukrainere - deriblandt 75.000 børn. Det skriver Radio Free Europe/Radio Liberty.

Ifølge myndighederne i Kyiv er mindst 277 skoler i landet ødelagt af de russiske invasionsstyrker, så projektet i Lviv kan ende med at blive en skabelon for, hvordan nye skoler kan opføres hurtigt. Og det er der brug for, for børn over hele Ukraine mangler skolelokaler.

Stifteren af Cobod, Henrik Lund-Nielsen, siger til britiske BBC, at 3D-printet byggeri sker meget hurtigere og er meget billigere end konventionelt byggeri.

Materialerne til den tandpasta-lignende betonmasse, som 3D-printerne bruger til byggeriet, stammer næsten udelukkende fra Ukraine, og planen er at genbruge materialerne fra de ødelagte bygninger.

Den 3D-printede del af skolen i Lviv bliver færdig i juni, men hele skolen er først klar til brug sidste på året.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job