Dansk firma bygger Europas første 3D-printede skole i Ukraine

Danske Cobod er i fuld sving med at bygge en 3D-printet skole i Lviv i Ukraine, hvor der er massivt brug for nye skoler til internt fordrevne.

Artikel top billede

(Foto: Cobod)

Det danske 3D-teknologiselskab Cobod er i fuld sving med at bygge en ny 3D-printet skole i Lviv i Ukraine.

Byen i det vestlige Ukraine har massivt brug for nye skoler, for byen huser en kvart million internt fordrevne Ukrainere - deriblandt 75.000 børn. Det skriver Radio Free Europe/Radio Liberty.

Ifølge myndighederne i Kyiv er mindst 277 skoler i landet ødelagt af de russiske invasionsstyrker, så projektet i Lviv kan ende med at blive en skabelon for, hvordan nye skoler kan opføres hurtigt. Og det er der brug for, for børn over hele Ukraine mangler skolelokaler.

Stifteren af Cobod, Henrik Lund-Nielsen, siger til britiske BBC, at 3D-printet byggeri sker meget hurtigere og er meget billigere end konventionelt byggeri.

Materialerne til den tandpasta-lignende betonmasse, som 3D-printerne bruger til byggeriet, stammer næsten udelukkende fra Ukraine, og planen er at genbruge materialerne fra de ødelagte bygninger.

Den 3D-printede del af skolen i Lviv bliver færdig i juni, men hele skolen er først klar til brug sidste på året.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen