Mark Zuckerberg kommer Apple i forkøbet: Her er Metas nye VR-brille

Facebook moderselskab Meta har løftet sløret for nye Quest 3-brille. Det sker blot få dage før, at Apple ventes at præsentere et lignende produkt.

Artikel top billede

Det lader til Mark Zuckerberg forsøger at stjæle lidt af opmærksomheden, før Apple på mandag ventes at præsentere en ny digital headset-brille.

For torsdag aften kunne Facebooks moderselskab Meta annoncere den tredje generation af selskabet Meta Quest-brille, der ifølge Facebook både er en virtual reality-brille og en mixed reality-brille.

Ifølge Meta er den nye brille udstyret med indbyggede skærme med en højere opløsning, flere hestekræfter og et tyndere og komfortabelt design.

Meta oplyser, at den nye briller vil blive gjort tilgængelige for forbrugerne i løbet efteråret.

Mere end 500 apps

Meta oplyser, at Quest 3 er kompatibel med det katalog på mere end 500 VR-spil og apps, som allerede i dag findes til Quest 2.

Her er prisen

I USA får den billigste variant af brillen med 128 lagerplads en startpris på 4300 danske kroner, mens forgængeren, Meta Quest 2, fastholdes i sortiment til en start pris på 299,99 dollar, hvilket svarer til cirka 2.100 kroner.

Apple kommende brille ventes dog at blive betydeligt mere bekostelig end Metas.

Flere amerikanske medier har berettet, at Apples headset ventes at blive sat til salg til en pris på op mod 3.000 dollar, hvilket svarer til cirka 20.000 kroner.

I så fald kan man forestille sig en markedssituation, hvor Apple forsøger at sætter sig på den dyre del af markedet, mens Meta går efter den bredere og billigere del af markedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank