Mark Zuckerberg kommer Apple i forkøbet: Her er Metas nye VR-brille

Facebook moderselskab Meta har løftet sløret for nye Quest 3-brille. Det sker blot få dage før, at Apple ventes at præsentere et lignende produkt.

Artikel top billede

Det lader til Mark Zuckerberg forsøger at stjæle lidt af opmærksomheden, før Apple på mandag ventes at præsentere en ny digital headset-brille.

For torsdag aften kunne Facebooks moderselskab Meta annoncere den tredje generation af selskabet Meta Quest-brille, der ifølge Facebook både er en virtual reality-brille og en mixed reality-brille.

Ifølge Meta er den nye brille udstyret med indbyggede skærme med en højere opløsning, flere hestekræfter og et tyndere og komfortabelt design.

Meta oplyser, at den nye briller vil blive gjort tilgængelige for forbrugerne i løbet efteråret.

Mere end 500 apps

Meta oplyser, at Quest 3 er kompatibel med det katalog på mere end 500 VR-spil og apps, som allerede i dag findes til Quest 2.

Her er prisen

I USA får den billigste variant af brillen med 128 lagerplads en startpris på 4300 danske kroner, mens forgængeren, Meta Quest 2, fastholdes i sortiment til en start pris på 299,99 dollar, hvilket svarer til cirka 2.100 kroner.

Apple kommende brille ventes dog at blive betydeligt mere bekostelig end Metas.

Flere amerikanske medier har berettet, at Apples headset ventes at blive sat til salg til en pris på op mod 3.000 dollar, hvilket svarer til cirka 20.000 kroner.

I så fald kan man forestille sig en markedssituation, hvor Apple forsøger at sætter sig på den dyre del af markedet, mens Meta går efter den bredere og billigere del af markedet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S