Mark Zuckerberg kommer Apple i forkøbet: Her er Metas nye VR-brille

Facebook moderselskab Meta har løftet sløret for nye Quest 3-brille. Det sker blot få dage før, at Apple ventes at præsentere et lignende produkt.

Artikel top billede

Det lader til Mark Zuckerberg forsøger at stjæle lidt af opmærksomheden, før Apple på mandag ventes at præsentere en ny digital headset-brille.

For torsdag aften kunne Facebooks moderselskab Meta annoncere den tredje generation af selskabet Meta Quest-brille, der ifølge Facebook både er en virtual reality-brille og en mixed reality-brille.

Ifølge Meta er den nye brille udstyret med indbyggede skærme med en højere opløsning, flere hestekræfter og et tyndere og komfortabelt design.

Meta oplyser, at den nye briller vil blive gjort tilgængelige for forbrugerne i løbet efteråret.

Mere end 500 apps

Meta oplyser, at Quest 3 er kompatibel med det katalog på mere end 500 VR-spil og apps, som allerede i dag findes til Quest 2.

Her er prisen

I USA får den billigste variant af brillen med 128 lagerplads en startpris på 4300 danske kroner, mens forgængeren, Meta Quest 2, fastholdes i sortiment til en start pris på 299,99 dollar, hvilket svarer til cirka 2.100 kroner.

Apple kommende brille ventes dog at blive betydeligt mere bekostelig end Metas.

Flere amerikanske medier har berettet, at Apples headset ventes at blive sat til salg til en pris på op mod 3.000 dollar, hvilket svarer til cirka 20.000 kroner.

I så fald kan man forestille sig en markedssituation, hvor Apple forsøger at sætter sig på den dyre del af markedet, mens Meta går efter den bredere og billigere del af markedet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo