SAS fortsat ramt af omfattende it-nedbrud: Hackergrupper kræver nu tre millioner dollar i løsesum

Hackergruppen Anonymous Sudan kræver nu næsten 21 millioner danske kroner for at stoppe de DDoS-angreb, der har været rettet mod SAS i ni dage nu. Hackergruppen ser ud til at have haft SAS som mål i flere måneder.

Artikel top billede

(Foto: Estate of Stephen Laurence Strathdee / sharply_done)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hackergrupper hæver løsesum for tredje gang
  • SAS har været et mål i flere måneder
398
2 min
Flere af SAS’ hjemmesider og it-services har nu været nede i ni dage, og flyselskabet ser ud til at være ramt en række omfattende DDoS-angreb, som den russisk-affilierede hackergruppe Anonymous Sudan står bag.

Det er særligt SAS’ internationale kunder, der er påvirkede, men den danske hjemmeside har også været nede. Flyselskabets internationale hjemmeside flysas.com samt den svenske .se-hjemmeside, er i skrivende stund fortsat utilgængelige.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,