EU vil have virksomheder til at markere AI-genereret indhold: Skal kunne ses tydeligt

Europa-Kommissionen ønsker, at virksomheder, der bruger generative AI-værktøjer såsom ChatGPT eller Bard, hvis tjenester har potentiale til at skabe desinformation, bør markere AI-genereret indhold.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

Europa-Kommissionens næstformand, Vera Jourova, mener, at virksomheder bør markere indhold, som er genereret af kunstig intelligens.

Dette som led i ambitionen om at bekæmpe falske nyheder. Det oplyste Vera Jourova mandag, rapporterer nyhedsbureauet Reuters.

Dette er et resultat af den voksende bekymring over det potentielle misbrug af disse populære værktøjer. En sådan bekymring er, at de vil blive brugt til at øge desinformation i samfundet.

”De, der integrerer generativ AI i deres tjenester, såsom Bingchat for Microsoft, Bard for Google, bør indbygge de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger for at forhindre, at disse tjenester bliver brugt af ondsindede aktører til at skabe desinformation,” sagde Jourova på en pressekonference og fortsatte:

”De virksomheder, der har tjenester med potentiale til at sprede AI-genereret desinformation, bør på deres side implementere teknologi til at genkende sådant indhold og tydeligt fremhæve dette for brugerne,” tilføjede hun.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S