SF vil forbyde skærme og mobiltelefoner i de danske folkeskoler

SF vil fjerne alle mobiltelefoner fra de danske skoler, som i højere grad skal satse på papir og blyanter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

SF vil forbyde brug af mobiltelefoner på de danske folkeskoler, hvor eleverne alene skal have mulighed for at anvende deres telefoner og skærme, hvis de enkelte skolebestyrelser aktivt tillader det.

Partiets børne- og undervisningsordfører Jakob Mark siger til DR, at børns massive tidsforbrug foran skærme går ud over deres evne til at indgå kammeratskaber og fællesskaber.

SF vil have indført et krav om, at alle elever får en fysisk lærebog o de store fag samt at faget teknologiforståelse gøres permanent.

Til DR siger formanden for Skolelederforeningen, Claus Hjortdal, dog, at 80 procent af de danske skoler allerede har regler for brug af mobiltelefoner.

Thomas Enemark Lundtofte, der er lektor ved Institut for Medier, Design, Læring og Erkendelse ved Syddansk Universitet, siger til DR, at der ikke er nogen evidens for, at mobiltelefon samt fravær af fysiske bøger fører til mistrivsel.

Dansk Industri meddeler til Computerworld, at man er ‘klart med på’ at indføre teknologiforståelse som fag.

“Til gengæld giver SFs forslag om at begrænse brugen af digitale læremidler slet ikke mening. Er ideen at vi skal droppe moderne læremidler og gå tilbage til fjerpennen?,” siger digitaliseringspolitisk chef, Andreas Holbak Espersen.

Han peger på, at de digitale læremidler er mange forskellige ting.

“ Vi lever i en digital verden og vi skal naturligvis bruge moderne teknologi i undervisningen til at skabe endnu bedre læring. Så lad os skille de to ting ad. Det er overforbrug af mobiler, apps og sociale media i skoletiden og i hjemmet der skader børnene og ikke digitale undervisningsmidler,” siger Andreas Holbak Espersen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Købstædernes Forsikring

    DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job