SF vil forbyde skærme og mobiltelefoner i de danske folkeskoler

SF vil fjerne alle mobiltelefoner fra de danske skoler, som i højere grad skal satse på papir og blyanter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

SF vil forbyde brug af mobiltelefoner på de danske folkeskoler, hvor eleverne alene skal have mulighed for at anvende deres telefoner og skærme, hvis de enkelte skolebestyrelser aktivt tillader det.

Partiets børne- og undervisningsordfører Jakob Mark siger til DR, at børns massive tidsforbrug foran skærme går ud over deres evne til at indgå kammeratskaber og fællesskaber.

SF vil have indført et krav om, at alle elever får en fysisk lærebog o de store fag samt at faget teknologiforståelse gøres permanent.

Til DR siger formanden for Skolelederforeningen, Claus Hjortdal, dog, at 80 procent af de danske skoler allerede har regler for brug af mobiltelefoner.

Thomas Enemark Lundtofte, der er lektor ved Institut for Medier, Design, Læring og Erkendelse ved Syddansk Universitet, siger til DR, at der ikke er nogen evidens for, at mobiltelefon samt fravær af fysiske bøger fører til mistrivsel.

Dansk Industri meddeler til Computerworld, at man er ‘klart med på’ at indføre teknologiforståelse som fag.

“Til gengæld giver SFs forslag om at begrænse brugen af digitale læremidler slet ikke mening. Er ideen at vi skal droppe moderne læremidler og gå tilbage til fjerpennen?,” siger digitaliseringspolitisk chef, Andreas Holbak Espersen.

Han peger på, at de digitale læremidler er mange forskellige ting.

“ Vi lever i en digital verden og vi skal naturligvis bruge moderne teknologi i undervisningen til at skabe endnu bedre læring. Så lad os skille de to ting ad. Det er overforbrug af mobiler, apps og sociale media i skoletiden og i hjemmet der skader børnene og ikke digitale undervisningsmidler,” siger Andreas Holbak Espersen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS