SF vil forbyde skærme og mobiltelefoner i de danske folkeskoler

SF vil fjerne alle mobiltelefoner fra de danske skoler, som i højere grad skal satse på papir og blyanter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

SF vil forbyde brug af mobiltelefoner på de danske folkeskoler, hvor eleverne alene skal have mulighed for at anvende deres telefoner og skærme, hvis de enkelte skolebestyrelser aktivt tillader det.

Partiets børne- og undervisningsordfører Jakob Mark siger til DR, at børns massive tidsforbrug foran skærme går ud over deres evne til at indgå kammeratskaber og fællesskaber.

SF vil have indført et krav om, at alle elever får en fysisk lærebog o de store fag samt at faget teknologiforståelse gøres permanent.

Til DR siger formanden for Skolelederforeningen, Claus Hjortdal, dog, at 80 procent af de danske skoler allerede har regler for brug af mobiltelefoner.

Thomas Enemark Lundtofte, der er lektor ved Institut for Medier, Design, Læring og Erkendelse ved Syddansk Universitet, siger til DR, at der ikke er nogen evidens for, at mobiltelefon samt fravær af fysiske bøger fører til mistrivsel.

Dansk Industri meddeler til Computerworld, at man er ‘klart med på’ at indføre teknologiforståelse som fag.

“Til gengæld giver SFs forslag om at begrænse brugen af digitale læremidler slet ikke mening. Er ideen at vi skal droppe moderne læremidler og gå tilbage til fjerpennen?,” siger digitaliseringspolitisk chef, Andreas Holbak Espersen.

Han peger på, at de digitale læremidler er mange forskellige ting.

“ Vi lever i en digital verden og vi skal naturligvis bruge moderne teknologi i undervisningen til at skabe endnu bedre læring. Så lad os skille de to ting ad. Det er overforbrug af mobiler, apps og sociale media i skoletiden og i hjemmet der skader børnene og ikke digitale undervisningsmidler,” siger Andreas Holbak Espersen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S