3 står til at fusionere med konkurrent: Kommer til at skabe Storbritanniens største mobilselskab

3-ejer CK Hutchison står til at lægge sit britiske selskab sammen med Vodafone i nyt kæmpeselskab. Fusionen kommer til at skabe det absolut største mobilselskab i landet.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Carsten Andersen / Fotograf Carsten Andersen)

Mobilselskabet 3 står til fredag at fusionere sit britiske selskab med den britiske konkurrent Vodafone.

Ifølge Reuters vil selskaberne annoncere fusionen enten fredag eller i begyndelsen af den kommende uge.

Vodafone står til at komme til at eje 51 procent af det nye selskab, mens 3-ejer CK Hutchison vil komme til at eje 49 procent.

Det fusionerede selskab kommer til at blive det klart største mobilselskab i Storbritannien med 27 millioner kunder. I dag er Vodafone landets tredje-største mobilselskab, mens 3 er det fjerdestørste.

Reuters skriver, at fusionen vil blive genstand for intens opmærksomhed fra konkurrence-myndighederne, som tidligere har været modstander af handler, der har reduceret antallet af netværk i store markeder fra fire til tre.

Fusionen er resultatet af langvarige forhandlingerne mellem Hong Kong-baserede CK Hutchison og Vodafone.

I marts kom det frem, at CK Hutchison også forhandler med Telenor om at fusionere de danske og svenske 3-forretninger med Telenor.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS