3 står til at fusionere med konkurrent: Kommer til at skabe Storbritanniens største mobilselskab

3-ejer CK Hutchison står til at lægge sit britiske selskab sammen med Vodafone i nyt kæmpeselskab. Fusionen kommer til at skabe det absolut største mobilselskab i landet.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Carsten Andersen / Fotograf Carsten Andersen)

Mobilselskabet 3 står til fredag at fusionere sit britiske selskab med den britiske konkurrent Vodafone.

Ifølge Reuters vil selskaberne annoncere fusionen enten fredag eller i begyndelsen af den kommende uge.

Vodafone står til at komme til at eje 51 procent af det nye selskab, mens 3-ejer CK Hutchison vil komme til at eje 49 procent.

Det fusionerede selskab kommer til at blive det klart største mobilselskab i Storbritannien med 27 millioner kunder. I dag er Vodafone landets tredje-største mobilselskab, mens 3 er det fjerdestørste.

Reuters skriver, at fusionen vil blive genstand for intens opmærksomhed fra konkurrence-myndighederne, som tidligere har været modstander af handler, der har reduceret antallet af netværk i store markeder fra fire til tre.

Fusionen er resultatet af langvarige forhandlingerne mellem Hong Kong-baserede CK Hutchison og Vodafone.

I marts kom det frem, at CK Hutchison også forhandler med Telenor om at fusionere de danske og svenske 3-forretninger med Telenor.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S