3 står til at fusionere med konkurrent: Kommer til at skabe Storbritanniens største mobilselskab

3-ejer CK Hutchison står til at lægge sit britiske selskab sammen med Vodafone i nyt kæmpeselskab. Fusionen kommer til at skabe det absolut største mobilselskab i landet.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Carsten Andersen / Fotograf Carsten Andersen)

Mobilselskabet 3 står til fredag at fusionere sit britiske selskab med den britiske konkurrent Vodafone.

Ifølge Reuters vil selskaberne annoncere fusionen enten fredag eller i begyndelsen af den kommende uge.

Vodafone står til at komme til at eje 51 procent af det nye selskab, mens 3-ejer CK Hutchison vil komme til at eje 49 procent.

Det fusionerede selskab kommer til at blive det klart største mobilselskab i Storbritannien med 27 millioner kunder. I dag er Vodafone landets tredje-største mobilselskab, mens 3 er det fjerdestørste.

Reuters skriver, at fusionen vil blive genstand for intens opmærksomhed fra konkurrence-myndighederne, som tidligere har været modstander af handler, der har reduceret antallet af netværk i store markeder fra fire til tre.

Fusionen er resultatet af langvarige forhandlingerne mellem Hong Kong-baserede CK Hutchison og Vodafone.

I marts kom det frem, at CK Hutchison også forhandler med Telenor om at fusionere de danske og svenske 3-forretninger med Telenor.

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S